YPG, IŞİD militanlarının olduğu binayı havaya uçurdu

YPG, IŞİD militanlarının olduğu binayı havaya uçurdu

Urfa’nın Suruç ilçesinin karşısında bulunan ve IŞİD’in saldırdığı Suriye'nin Kobanê kentinde çatışmalar 3'üncü gününe sona erdi. Çatışmaların sürdüğü Kobanê'de, sabah saatlerinde YPG güçleri IŞİD militanlarının bulunduğu bir binayı bomba döşeyerek imha etti. Kobani'de meydana gelen ve ilk etapta IŞİD'in intihar saldırısı olduğu sanılan şiddetli patlama Türkiye tarafında da tedirginliğe yol açtı.

Kobanê’de yaşanan IŞİD saldırısı sonrasında Geçen YPG güçleri ile IŞİD militanları arasında da çatışma başladı. İki gün boyu devam eden çatışmaların ardından YPG güçleri 2 noktada sıkıştırdıkları IŞİD militanları ile çatışmayı sürdürdü.

ŞİDDETLİ PATLAMA OLDU

Çatışmaların 3'üncü gününde Kobanê 'de şiddetli patlama meydana geldi. Türkiye sınırına 1 kilometre mesafedeki Kobanê 'nin Muştenur Mahallesi'ndeki bir binada bulunan IŞİD militanları, YPG güçleri tarafından bomba döşenerek binanın imha edilmesi ile etkisiz hale getirildi. YPG güçlerinin bölgedeki sivilleri tahliye ettikten sonra gerçekleştirdiği öğrenilen patlama Türkiye tarafından da duyuldu. Patlama ve ardından oluşan dumanlar Türkiye tarafından görülürken, yaşanan bu gelişme sonrası sınır hattında güvenlik güçleri teyakkuz durumuna geçti.

Öte yandan IŞİD'in saldırısı ve ardından başlayan çatışmalar nedeniyle tedirgin olan 500 sivil, önceki günler olduğu gibi bu sabah da sınır hattına geldi. Sınır tellerinin bulunduğu bölgeye gelen ancak Türkiye'ye geçme istekleri kabul edilmeyen siviller sınırda bekliyor. Bu sırada sınırın Türkiye tarafında da vatandaşların gelişmeleri izlediği görüldü. (DHA)

 

 

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

www.evrensel.net