Oslo'da liman işçilerine destek eylemi yapıldı

Oslo'da liman işçilerine destek eylemi yapıldı

Mahmut ALGÜNERHAN
Oslo/EVRENSEL

Norveç’te liman işçileri, 2013 yılı Kasım ayından beri baskı altında. İşçiler sadece patronla toplusözleşme imzalamayı ve ILO Sözleşmesine uyulmasını istedikleri için taciz ediliyor, polis tarafından gözaltına alınıyor.
Yıldırım Holding'in denizcilik şirketi Yılport Holding’in 2015 yılının başlarında  Norveç’in başkenti Oslo’daki Sjursøya Konteyner Terminalı işletmesini 20 yıllık bir dönem için devralmasından sonra, liman işçileri sorun yaşamaya başladı. Yükleme - boşaltma merkezinde çalışan birçok liman işçisine çıkış verildi. Yeni işletmeci Yılport, Taşımacılık İşçileri Sendikası ile toplusözleşme imzalamayı reddediyor ve işçilerle konuşmak istemiyor. Bunun yerine, yeni vasıfsız işçi çalıştırmak istiyor.
Yeni patronun bu hak gasplarına karşı liman işçileri ise tepki gösteriyorlar. İşçiler, haklarının Yılport tarafından ayaklar altına alınmasından üzüntü duyduklarını ve müzakerelerde çözüm bulmak için tüm olanakları denediklerini söyüyorlar. Terminallere giriş çıkış ulaşımını engelleyen eylemler yapan işçiler, polis baskısıyla karşılaşıyor.
Bugün çeşitli sendikalara üye yaklaşık 200 kişi, Oslo'da liman yönetim merkezinin bulunduğu Vippetang'da toplanarak liman işçilerine destek ve işçi haklarına saldırıya karşı eylem yaptı. Eyleme, İsveç ve Danimarka'dan sendikacılar da konuşmacı olarak katılıp destek sundular. Konuşmalarda, liman işçilerin mücadelesinin tüm işçilerin mücadelesi olduğu, toplusözleşme hakkının, sendikal hakkın en temel hakkı olduğu belirtildi.
Oslo Limanı’nın yeni işletmecisi, anlaşma gereği Oslo yükleme - boşaltma merkezinde çalışan liman işçilerini kapsamıyor ve yerel terminal çalışanlarını işe alma hakkına sahip. Yılport Holding, Oslo Limanı’ndan yer ve vinç kiraliyor ve daha önce liman işletmesi tarafından istihdam edilen vinç operatörlerinin sorumluluğunu da elinde bulunduruyor. Aynı zamanda anlaşmaya göre yeni işletmecinin, genel itibariyle Norveç’in yasalarına uyması gerekiyor.

www.evrensel.net