‘Yönetici Atama Yönetmeliği kaldırılsın’

‘Yönetici Atama Yönetmeliği kaldırılsın’

Eğitim Sen, mevcut Yönetici Atama Yönetmeliği’nin kaldırılması ve milli eğitimde siyasi kadrolaşmanın önüne geçilmesi için eğitim bileşenlerinin katılacağı demokratik bire işleyişin getirilmesini istedi. 
Eğitim Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde yapılan eylemde, siyasi kadrolaşmanın önüne geçilmesi için yargı kararlarının uygulanması ve mevcut atama yönetmeliğinin kaldırılması istendi. Eğitim Sen Ankara Şubeleri adına konuşan Sultan Saygılı, AKP’nin ülkeyi tek başına yönettiği 13 yıl boyunca, önceki hükümetleri aşan bir şekilde siyasi kadrolaşmaya giriştiğini söyledi. Yönetici Atama Yönetmeliği’yle birlikte yargı kararlarına yargı kararlarına rağmen eğitimde yaygın bir tasfiye ve kadrolaşmanın başlatıldığını belirten Saygılı, bu süreçte aşta Eğitim Sen üyeleri olmak üzere 8 bine yakın eğitim yöneticisinin görevleri hukuksuzca son verildiğini ifade etti. 

‘ATAMA DEĞİL, SEÇİM’

Saygılı “Sendikamız tarafından açılan dava ile mülakatla belirlenen ve “En az 6 ay çalışmış olma” şartını taşımayan 1709 şube müdürü ve milli eğitim müdürlerinin vermiş olduğu tamamen taraflı puanlarla okul müdürleri görevden alınmış, MEB, Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği karı uygulamayarak yargıya resmen meydan okumuştur. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun son kararı ile birlikte değerlendirildiğinde, bu şekilde görevden alınan okul müdürleri, başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın görevine dönmeli, yargı kararını yerine getirmeyen bakanlık yetkilileri ‘görevi kötüye kullanma’ suçu ile yargılanmalıdır” diye konuştu. Eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde hiçbir baskı ve yönlendirmeye izin verilmemesi gerektiğini belirten Saygılı, her okulun kendi yöneticisini, o okuldaki eğitim bileşenlerinin katılacağı demokratik seçimlerle yine kendisinin seçmesinin sağlanmasını istedi. (Ankara/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net