Adli kriz Bush’un başını ağrıtıyor

Federal savcıların siyasi sebeplerle görevden alındığına dair belgelerin ortaya çıkması, ABD Başkanı Bush’un başını ağrıtmaya devam ediyor.


Federal savcıların siyasi sebeplerle görevden alındığına dair belgelerin ortaya çıkması, ABD Başkanı Bush’un başını ağrıtmaya devam ediyor. Bush, danışmanlarının, konuyla ilgili olarak Senato Komisyonu’nda yeminli ifade vermelerine engel olacağını söyledi. Bush Demokrat Partilileri ise “şov yapmakla” suçladı.
Aslında Bush, başdanışmanlarından Karl Rove ve diğer bazı Beyaz Saray yetkililerinin, “kayıt altına alınmadan ve yemin ettirilmeden” dinlenmesini önermişti. Ancak Senato Adliye Komisyonu Başkanı Patrick Leahy, bunu reddederken “Senato’ya soruşturmayı nasıl yürüteceğini söylemek veya soruşturma sonucu hakkında önyargı belirtmek, yardımcı ve yapıcı bir tavır değil” ifadeleriyle Bush’u eleştirdi.
Demokratlar, Adalet Bakanı Albert Gonzales’i 8 savcıyı siyasi nedenlerden dolayı görevden almakla suçluyor ve istifa etmesini istiyor. Soruşturma sırasında ortaya çıkan belgeler ise 2004 yılında Bush’un, siyasi nedenlerle tüm federal savcıları görevden almaya niyetlendiğini gösteriyor.
Senato’daki Demokrat lider Harry Reid, Bush’un, savcıların neden kovulduğuna dair “farklı hikayeler anlattığını” belirterek “Kongre ve ABD halkı düzgün bir cevabı hak ediyor” dedi. Reid, “Eğer Karl Rove gerçeği söylemeyi düşünüyorsa, diğer tanıklar gibi yemin altında ifade vermekten korkmasına gerek yok” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net