Gülistan bir kere daha öldü

Gülistan Gümüş’ü çeyiz sandığında öldüren sanıkların avukatı Zafer Yaşlı, cinayeti, “Hayvanlar aleminde de erkek dişisini kıskanır.


Gülistan Gümüş’ü çeyiz sandığında öldüren sanıkların avukatı Zafer Yaşlı, cinayeti, “Hayvanlar aleminde de erkek dişisini kıskanır. Bu bölgede insanlar bazı şeyleri canından daha çok severler. Bu vatan aşkı, Allah aşkı gibidir” diyerek savundu. Av. Yaşlı, savunmasında daha da ileri giderek, Gülistan için “Ama şunu diyebiliyoruz, öldürülen insan da masum değildir” diyerek namus cinayetine açıklama getirmeye çalışması salonda tepkiyle karşılandı.
Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde Gülistan Gümüş’ü çeyiz sandığında öldürdükleri iddiasıyla 8 sanığın yargılandığı davaya Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz olarak yargılanan sanıklar ile tutuklu sanıklar Mehmet Şah Taş, Hamdullah Taş, Bahattin Gümüş ve Ömer Taş hazır bulundu. Mahkeme heyeti, dosyada yer alan konut dokunulmazlığı ile ilgili yasadaki değişikliği hatırlatarak Gülistan Gümüş’ün eşi Ömer Taş, kardeşi Menduh Gümüş ve amcası İdris Gümüş dışındaki 5 sanıktan uzlaşma yoluna gidip gitmeyeceklerini sordu. Sanıklar da uzlaşma yolunu kabul etti. Gülistan Gümüş’ün ailesinin uzlaşma yolunu kabul etmesi halinde sanıklar hakkındaki konut dokunulmazlığı ihlali iddiası davadan düşecek.
‘Diğer sanıklar ne yapıyordu?’
Müştekilerin avukatı Meral Danış Beştaş, yaşanan cinayetin normal bir cinayet davası olmadığını belirtti. Danış Beştaş, son yıllarda namus adına işlenen cinayetlerin görünür hale gelmesinin ardından oldukça vahim cinayetlerin ortaya çıktığına dikkat çekti. Başbakanlığın konuya ilişkin genelgesini hatırlatan Danış Beştaş, bu tür cinayetlerin caydırıcı cezalarla önlenebileceğini söyledi. Bu tür cinayetlerde kararın bir kişi ya da 2 kişi tarafından verilmediğine dikkat çeken Danış Beştaş, “Diyelim ki kardeşi ve amcası olay esnasında cinayet mahallindeydiler ve cinayeti önleyemediler. Peki diğer sanıkların cinayet saatinde cinayet mahallinde ne işleri vardı? Bu sorunun cevabı dosyada yoktur” diye kaydetti.
Türkiye’de ilk kez bir namus cinayetinin bu şekilde açık bir biçimde ortaya çıktığını ifade eden Danış Beştaş, geçen celse serbest bırakılan Abdurrahim Gümüş, İzzettin Taş’ın da tutuklanması gerektiğini söyledi.
‘Kafeste bir kuştur’
Sanık avukatı Zafer Yaşlı ise yaptığı savunma ile herkesi hayretler içinde bıraktı. Yaşlı, maktulün köyde silahsız bir kadın olduğunu ifade ederek, Gülistan Gümüş’ü öldürmek için 8-10 kişinin organize olmasına gerek olmadığını ileri sürdü. Gülistan Gümüş’ün evine sığındığını belirten Yaşlı, “Tabiri caizse kafeste bir kuştur. Bunun için 20 kişinin avcılık yapmasına gerek yoktur” dedi.
Yaşlı, bu tür cinayetlerin sadece bölgeye has olmadığını ve dünyanın birçok yerinde yaşandığını ileri sürerek, “Hayvanlar aleminde de erkek dişisini kıskanır. Bu bölgede insanlar bazı şeyleri canından daha çok severler. Bu vatan aşkı, Allah aşkı gibidir” dedi.
Yaşlı, mahkeme heyetinin şaşkınlıkla izlediği savunmasını “Bazı şeyler bunun da ötesindedir. Her iki taraf akrabadır. Ama şunu diyebiliyoruz, öldürülen insan da masum değildir” diye devam etti.
Av. Danış Beştaş bunun üzerine, “Burada maktulü yargılamıyoruz” diyerek tepki gösterdi. Savunmaların ardından mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net