12 Temmuz 2007 00:00

Yurtoğlu’nda Bin Umut şöleni

Konak Yurtoğlu Parkı’nda bir araya gelen yaklaşık 2 bin 500 kişi, Bin Umut İzmir Bağımsız Milletvekili Adaylarını Meclis’e gönderme sözü verdi. Önceki akşam yapılan coşkulu şenlikte, halkın sorunlarını çözmemekte ve şovenizmde ısrar eden partilere tepki yoğundu.

Paylaş

Konak Yurtoğlu Parkı’nda bir araya gelen yaklaşık 2 bin 500 kişi, Bin Umut İzmir Bağımsız Milletvekili Adaylarını Meclis’e gönderme sözü verdi. Önceki akşam yapılan coşkulu şenlikte, halkın sorunlarını çözmemekte ve şovenizmde ısrar eden partilere tepki yoğundu. Türkülerle başlayan şenlikte, İzmir 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel’in konuşması sloganlarla karşılandı.
Dertleri iktidarda kim olacak
İzmir 1. Bölge Bin Umut Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel, “AKP bir tane değil, sadece CHP yok. Aynı toptan, aynı kumaştan dokunmuş hepsinin adı devletçi, halkçı, milliyetçi. Ama programları ortak. Bu programda halk yok. Barış, demokrasi, emeğe saygı yok. Sadece iktidarda hangi güçler olacak, bu ülkenin kaynaklarını kim yağmalayacak, bürokraside kimin kadroları olacak diye dertleri var” diye konuştu. Tüzel, diğer tarafta ise halkın, emeğin, barışın ve demokrasinin adayları olan Bin Umut Adaylarının olduğunu belirtti.
Cumhuriyet kurulduğunda birlikte bu topraklara kanını dökenler, ilk Meclis’te varlığı kabul edilenlerin, ilk anayasadan sonra inkara başladığını ifade eden Tüzel, “O dönemden beri ne zaman ki halk demokrasi diyor” dedi. Alevilerin yıllardır sahte solcuların oy deposu olarak görüldüğünün altını çizen Tüzel, “Sadece Sünni mezhebinin temsilcisi olan Diyanet’e ses çıkartmayan CHP laik de değil. Bugün Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı çıkıp ‘Benim oyum CHP’ye’ derse kendi hareketine ihanet etmiş olur” dedi. Tüzel, Bahçelievler Katliamı’ndan sonra Yaşar Okuyan’ın açıklamalarının da, Sivas Katliamı yaşandığında iktidarda olan sosyal demokratların da unutulmaması gerektiğini belirtti.
Halkın karşısına çıktıklarında ‘Emek en yüce değerdir’ diyenlerin, emekçiler soyulurken, sendikasız, sigortasız çalıştırılırken hiç sesleri çıkmadığını belirten Tüzel, aynı partiden seçilen belediye yönetimlerinin işçileri sokağa atmaktan hiç rahatsızlık duymadığını kaydetti. Tüzel, “İşçi hak deyince; grev, direniş yapınca, sesini duyurmak için sakal bırakınca Belediye Başkanı ‘Olmaz öyle terbiyesizlik. Grev yapanı kapıya koyarım’ diyor. Bu belediyelerde işçileri örgütleyen, isimleri devrimci olan, solcu olan sendikacılarımız da AKP’yi gerekçe göstererek CHP’ye destek vereceklerini açıklıyor” diye konuştu.
El ele vermek zorundayız
DTP İl Başkanı Mehmet Bayraktar ise düzen partilerine hesap sormak için bu ülkede yaşayan tüm halkların ve inançların el ele vermek zorunda olduğunu belirtti. Kürt halkının bölücü olmadığını söyleyen Bayraktar, “Bin Umut Adayları parlamentoda bu zihniyetle mücadele edecek” dedi. Bayraktar, halkı 18 Temmuz’da Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak mitingi halk şenliğine dönüştürmeye çağırdı.
SDP İl Başkanı Semra Sezgin ise Bin Umut Adaylarının tamamen bağımsız olmadığını; sermayeden, şovenizmden bağımsız, halka, barışa, demokrasiye ve kardeşliğe bağımlı olduklarını dile getirdi. (İzmir/EVRENSEL)
İzmir mitingi 18 Temmuz’da

Bin Umut İzmir Bağımsız Milletvekili Adaylarının mitingi, 18 Temmuz Çarşamba günü Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak. Siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin, çok sayıda sendikacı, meslek örgütü temsilcisi ve üyesi ile sanatçı, aydın ve akademisyenin desteklediği İzmir 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel ve 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Mehmet Muhdi Aslan’ı desteklemek amacıyla yapılacak olan mitinge, DTP eski Genel Başkanı Ahmet Türk, İstanbul 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Ufuk Uras ve DEP eski Milletvekili Selim Sadak katılarak birer konuşma yapacak.
Sistem yalan üzerine kurulu

Gazetemiz yazarlarından Dr. Zeki Gül, Kuruçeşme’de Abdullah Levent Tüzel’in seçim bürosunda düzenlenen panelde, AKP ve sağlık politikaları üzerine konuştu.
Yaklaşık 100 kişinin katıldığı panelde Gül, AKP’nin uyguladığı sağlık politikalarının yalan üzerine kurulu olduğunu belirtti. GSS ile çalışanların dışında herkesin sağlık karnesinin ve yeşil kartının ellerinden alınacağını ve prim üzerinden bakılacaklarını dile getiren Gül, “Aile hekimleri İzmir’de Romanların yaşadığı yerlere gitmiyor” dedi.
Tüm bu sorunları ve GSS üzerine söylenen yalanları halka anlatmak ve değiştirmek için bağımsız adayların Meclis’e gönderilmesi gerektiğini vurgulayan Gül, “Bağımsız milletvekili adayları Tüzel ve Aslan’ın, Meclis’te bizim sesimiz olacağına inanıyorum” dedi.
Otogar esnafına ziyaret

Abdullah Levent Tüzel, Işıkkent Şehirlerarası Otogarında esnaflarla buluştu. Seyahat acentalarının yazıhanelerini gezen Tüzel, esnaflara kolaylıklar diledi. Ege Bölgesi Otobüs İşletmecileri Derneği’ni de ziyaret eden Tüzel, Dernek Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile görüştü. Tüzel’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirten Dernek Başkanı Sebahattin Alabalık, AKP’nin kendilerine adeta üvey evlat muamelesi yaptığını belirterek, ÖTV ve KDV uygulamasından yakındı.
ÖNCEKİ HABER

Bin Umut İstanbul mitingi 15 Temmuz’da

SONRAKİ HABER

Görevden alınan öğretmen: İyi niyete böyle karşılık verilir mi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa