4-c’liler Şahin’e kızgın

Sorunları çözülemeyen özelleştirme mağdurları, AKP’ye ve Türk-İş’e öfke yağdırdı.


Sorunları çözülemeyen özelleştirme mağdurları, AKP’ye ve Türk-İş’e öfke yağdırdı. Eski işçiler, kendilerine “Beni sizi işe aldığıma pişman ettiniz” diyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’e, “Siz işimizi elimizden alarak bizi işsiz bıraktınız. Asıl biz size oy verdik ve sizi iş sahibi yaptık” diye seslendiler.
Özelleştirme mağdurları dün yine Ankara’daydılar. Abdi İpekçi Parkı’nda bir araya gelen işçiler, açlık grevi yapmaktan ise vazgeçtiler.
İşçileri uyardılar
“4-c’li yürüdü, AKP uyudu”, “Türk-İş uyuma, 4-c’liye sahip çık”, “İnsanca yaşamak 4-c’linin de hakkı” yazılı dövizler taşıyan özelleştirme mağdurları, “4-c sandıkta hesap soracak”, “Köle gibi yaşamak istemiyoruz”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” diye slogan attılar. Türk-İş’in kendilerine sahip çıkmamasına tepki gösteren eski Türk-İş üyeleri, işyerleri özelleşecek olan işçilere, “Kardeşlerimiz, işinize ve iş yerinize sahip çıkın. Ölün ama işyerinizi terk etmeyin” çağrısı yaptılar.
657/4-c Mağdurları Komisyonu Başkanı İsmail Hakkı Doğan, Bakan Mehmet Ali Şahin ile görüşmelerinde bakanın kendilerine, “Beni sizi işe aldığıma pişman ettiniz” dediğini aktararak, “Sayın devlet bakanıma sormak isterim; siz bizi işe mi aldınız yoksa olan işimizi elimizden alarak işsiz mi bıraktınız? Mağdur arkadaşlarımın yüzde 85’i bu iktidara oy vererek asıl biz sizleri işe aldık. Ama sizler o kadar vefasızsınız ki gelir gelmez bizleri kapı önüne koydunuz” diye konuştu.
‘Kimden korkuyorsunuz’
Seçim yatırımı yapmadıklarını söyleyen iktidarın, geçici köy korucularına kadro verdiğini, tarımsal desteklemeleri erken ödediğini hatırlatan Doğan, “Kimsenin işinde gücünde gözümüz yok ama biz 13 bin 800 kişi mi bütçeye yük olduk?” diye sordu. Doğan, açlık sınırı ve yoksulluk sınırını belirleyen Türk-İş yetkililerinin, 4-C’lilerin aldıkları maaşı bildiğini belirterek, “Neden bundan bahsetmiyorsunuz? Kimden korkuyorsunuz?” dedi. Doğan, kendileri aç ve sefilken, iktidardakilerin rahat rahat oturmaması gerektiğini vurgulayarak, gasp edilen hakları verilinceye kadar eylem yapacaklarını dile getirdi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net