15 Nisan 2008 04:00

Grevci TEGA işçileri ‘zafere kadar devam’ dedi

TEGA Mühendislik işçileri, “Dostluk ve Dayanışma Şöleni” düzenleyerek, grevlerinin 67’nci günü geride bırakmasına karşın yılmadıklarını, kazanana kadar mücadele edeceklerini söylediler.

Paylaş

TEGA Mühendislik işçileri, “Dostluk ve Dayanışma Şöleni” düzenleyerek, grevlerinin 67’nci günü geride bırakmasına karşın yılmadıklarını, kazanana kadar mücadele edeceklerini söylediler.
7 Şubat 2008’de başlattıkları grevi maddi ve manevi zorluklarına rağmen başarıyla sürdüren TEGA işçileri, kendilerine grev boyunca destek veren kesimlerle düzenledikleri “Dostluk ve Dayanışma Şöleni”nde buluştular. Sincan Belediye Kültür Merkezi’nde önceki gün yapılan etkinliğe işçilerin eşleri, çocukları, akrabaları ve komşularıyla birlikte DİSK, Birleşik Metal-İş, Genel-İş, ESM, Sosyal-İş, Haber-Sen, Haber-İş, TGS, EMEP, ÖDP, SDP, CHP, SHP, Halkevleri üye ve yöneticileri de katıldı.
Gecenin açılış konuşmasını yapan Birleşik Metal-İş Anadolu Şube Başkanı Seyfettin Gülengül, Sincan Organize Sanayi Sitesi’nde ilk kez örgütlenme çalışması yapmadıklarını ancak organize tarihinde ilk kez bir grev başlattıklarını söyledi. İşçilerin patronun tüm baskısına karşın sendikayı sahiplendiğini aktaran Gülengül, grev başladığında Sincan Organize patronlarının buluşarak “grevi nasıl kırarım” hesabı yaptıklarını ve grev gözcülerine çeşitli saldırılar yapıldığını dile getirdi. İşçilere yapılan özel güvenlik ve jandarma saldırılarına karşın saldırıyı yapanlar hakkında yasal işlem yapılmamasının yanlış olduğunu bildiren Gülengül, benzeri saldırıları daha önce SCT işçilerinin de yaşadığını ancak 742 günün sonunda toplusözleşme imzalamayı başardıklarını belirterek, “Bizler de SCT işçileri gibi kazanacağız, TEGA işçisi kazanacak” dedi.
‘SCT işçisi gibi, kazanacaksınız’
Mersin Tarsus’tan, SCT işçilerini selamını Sincan’a taşımak üzere gelen SCT Fabrikası İşyeri Baştemsilcisi Erdinç Tümük, 26 Mart’ta SCT grevini başarıyla tamamlayarak, toplusözleşmeyi yaptıklarını ve 1 Mayıs’ta işbaşı yapacaklarını ifade etti. “SCT işçisi hiç görmediği Alman işverenine sendikayı kabul ettirdiyse, TEGA işçisi de mutlaka başaracaktır. Zafer direnen emekçinin olacak, hepinize kolay gelsin” diye konuştu.
TEGA İşyeri Baştemsilcisi Erdal Erdem de, “67 gündür sürdürdüğümüz onurlu mücadelemize işverenimiz de selam verecek, sonuna kadar direneceğiz ve başaracağız” dedi. Şölene katılarak TEGA işçilerine destek olan herkese teşekkür eden Erdem, destek veren kurumların kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmamasını istedi.
Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise serbest bölgelerde örgütsüz ve örgütlenmekte olan işçilere karşı saldırıların sürdüğünü bildirdi. Tekirdağ Çerkezköy’de işçilere açık cezaevi koşullarında çalışma dayatılmasına tepki gösteren Serdaroğlu, patronları “sendikaya tahammmül edemeyen, sendika kundakçıları” olarak niteledi.
Şenlikte Hayat Televizyonu arşivinden ve Birleşik Metal-İş arşivinden yararlanılarak hazırlanmış olan “TEGA ve emeğin aydınlık yüzü” isimli film gösterildi. Film gösteriminden sonra ise Sevinç Eratalay ve Grup Diyez’in türküleriyle şölen son buldu. (Ankara/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Konut işçileri bayramını kutladı

SONRAKİ HABER

Bir işçi aday portresi: Tuzla bağımsız adayı tersane işçisi Ali Doğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa