29 Mart 2009 00:00

Yazıcıoğlu ve beraberindekiler öldü

Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşırken düşen helikopter enkazı önceki gün Kahramanmaraş, Keş Dağı eteklerinde bulundu. Dün Yazıcıoğlu’da dahil helikopterde bulunanların tümünün öldüğü resmen doğrulandı.

Paylaş

Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşırken düşen helikopter enkazı önceki gün Kahramanmaraş, Keş Dağı eteklerinde bulundu. Dün Yazıcıoğlu’da dahil helikopterde bulunanların tümünün öldüğü resmen doğrulandı.
Önceki gün konuya ilişkin bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, “Maalesef kurtulan yok” dedi. Dün bir basın toplantısı düzenleyen, BBP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Destici ise Kahramanmaraş’ta düşen helikopterin enkazında 4 kişinin cesedinin bulunduğunu, bu kişiler arasında Muhsin Yazıcıoğlu’nun yer almadığını söyledi. Fakat ilerleyen saatlerde BBP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada Yazıcıoğlu’nun da öldüğü doğrulandı. Açıklamada THY ‘ye ait bir uçağın cenazeleri almak için Kahramanmaraş’a gideceği belirtildi.
Helikopterde, Yazıcıoğlu’nun yanısıra, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı, BBP Belediye Meclis Üyesi Adayı Murat Çetinkaya, İHA Sivas Muhabiri İsmail Güneş, Pilot Kaya İstektepe bulunuyordu.
Öte yandan, arama çalışmalarını sürdüren ekiplerde yer alan bazı kişilerin donma tehlikesi geçirdiği ve bir askeri helikopterinde hava koşulları nedeniyle zorunlu iniş yaptığı öğrenildi.
YAZICIOĞLU KİMDİR?
1954 yılında Şarkışla’da doğan Yazıcıoğlu, 1968’de Genç Ülkücüler Hareketi’ne katıldı. 1972’de Ankara’ya gelerek, Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde çalıştı. Sırasıyla; Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı. 1978’de Ülkücü Gençlik Derneği’nin Kurucu Genel Başkanı oldu. 1980’e kadar MHP’de Genel Başkan Müşavirliği yaptı. 12 Eylül’de ‘MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’nda yargılandı. 7.5 yıl Mamak Cezaevi’nde kaldı. 1987’de Milliyetçi Çalışma Partisi Genel Sekreter Yardımcısı oldu. 20 Ekim 1991 Sivas’tan milletvekili seçildi. 7 Temmuz 1992’de, 5 milletvekili ile beraber MÇP’den ayrıldı. 29 Ocak 1993’de, Büyük Birlik Partisi’ni kurdu. 24 Aralık 1995’te ANAP-BBP ittifakından Sivas Milletvekili oldu. 2007 seçimlerinde Sivas’tan Bağımsız Milletvekili oldu.
ÇATLI VE KIRCI’YLA YAKIN ARKADAŞTI
12 Eylül öncesi ve sonrasının en tanınan ülkücülerindendi. Bahçelievler ve Maraş Katliamları ile bağlantılı olmakla suçlandı. Maraş Katliamı sanığı Ökkeş Kenger ve Abdullah Çatlı ve Haluk Kırcı ile yakın arkadaştı. Yazıcıoğlu, Ülkücü Gençlik Derneği’nin kurucu Genel Başkanı olduğunda, Çatlı da yardımcısıydı. Çatlı’nın baş aktörü olduğu Bahçelievler’de 7 TİP’li öğrencinin öldürülmesi olayında kullanılan otomobilin, Yazıcıoğlu’na ait olduğu ve Doç. Dr. Bedrettin Cömert’in infaz emrini verdiği iddia edildi.
Çatlı, 1978’de Balgat katliamı nedeniyle gözaltına alındığında, Yazıcıoğlu’nun, emniyeti telefonla arayarak, “Bu size son ihtarım. Abdullah’ı bırakmazsanız Ankara’nın 150 yerinde bomba patlatacağız” dediği ve Çatlı’nın bunun üzerine serbest bırakıldığı söylendi.
Çatlı’nın cenaze törenine katılması eleştirildiğinde, “17 yıldır göremediğim arkadaşımdı. Ahde vefa. Çatlı ve onun gibiler suçlu ise bu sistemin suçudur” dedi. (HABER MERKEZİ)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kriz beni de vurdu geçti be abla!

SONRAKİ HABER

Aram Tigran hastanede tedavi görüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...