05 Ocak 2010 00:00

Hüseyin Baybaşin’den çarpıcı iddialar

UYUŞTURUCU kaçakçılığı nedeniyle Hollanda’da cezaevinde yatan Hüseyin Baybaşin, ‘90’lı yıllarda birçok Kürt iş adamının öldürülmesine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Paylaş

UYUŞTURUCU kaçakçılığı nedeniyle Hollanda’da cezaevinde yatan Hüseyin Baybaşin, ‘90’lı yıllarda birçok Kürt iş adamının öldürülmesine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hollanda’da tutuklu bulunan Baybaşin, Taraf gazetesinin haberine göre “Kürt iş adamlarının infaz kararını Demirel verdi. Listeyi Çiller açıkladı. Ağar da işin içinde” dedi.
DEMİREL, ÇİLLER, AĞAR
Baybaşin, 1994’te dönemin başbakanı Tansu Çiller’in “PKK’yı finans eden iş adamlarını biliyoruz. Hesap soracağız” şeklindeki açıklamasının ardından başlayan Kürt iş adamlarına yönelik seri cinayetlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Baybaşin, “Kürt iş adamları gibi Kürt politikacıları, yazarları, kısaca Kürt kimliklerini boynundan çıkarmayan insanları imha etme kararını Süleyman Demirel vermiştir. Bu kararı kamuoyuna açıklayan Tansu Çiller’dir” dedi.
Ölüm listesini 1991’de öğrendiğini belirten Baybaşin, konuyu devlet görevlileri ve 1994’te Sapanca’da öldürülen Behçet Cantürk’le konuştuğunu söyledi. Baybaşin, “Kendisi Süleyman Demirel’e güvendi ve Türkiye’den kaçmadı. Demirel’le ortaklığı vardı, Kıbrıs Rum Bankası’nda da ortaktılar. Behçet’le listede adı olanlara haber verdik. Cantürk’ün Demirel ailesinde milyon doların üstünde parası vardı. Öldürülmesine Demirel izin vermeseydi, o aileye güvenmeyip kendisini korusaydı ölmezdi” şeklinde konuştu.
TÜM YOLLAR DEMİREL’E ÇIKTI
Kendisine ve ailesine yapılan baskılar nedeniyle Demirel’le konuştuğunu söyleyen Baybaşin, “Baktım tüm yollar Demirel’in kendisine bağlanmış. Ben de kendi önlemlerimi aldım. Demirel’e ‘ailemin herhangi bireyine zarar verilirse, kendisinin, ailesinin ve yakınlarının çocuklarına kadar öldüreceğimi’ söyledim” dedi.
CİNAYETLERİN SIRRI AĞAR’DA
Mehmet Ağar’la da görüştüğünü belirten Baybaşin, “Mehmet Ağar’la ölüm listesini konuştuk. ‘Beni aşıyor Hüseyin, bunlar babanın emridir” diyerek Demirel’i kastetti. Mehmet Ağar, kanunsuz işlerde Demirel’in çobanlığını, Çiller’in fedailiğini yaptı. Ama Ağar’ın da Çiller’in de patronu Demirel’di. Bu suçların hepsi MİT arşivinde bulunur. Ağar’ın elinde özel belge, ses ve görüntü kayıtları vardır” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Savcı valiyi yalanladı

SONRAKİ HABER

EMEP: Dersim Belediyesine yönelik ekonomik ambargoya karşı tek dayanak halkın gücüdür

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...