09 Ocak 2010 00:00

TSK ve polisin ağır silah kavgası

TBMM İçişleri Alt Komisyonu’ndaki tasarıyla Genelkurmay Başkanlığı’nın itirazına karşın Emniyet ve MİT’e harp silahı ithal etme yetkisi verilmesi...

Paylaş

TBMM İçişleri Alt Komisyonu’ndaki tasarıyla Genelkurmay Başkanlığı’nın itirazına karşın Emniyet ve MİT’e harp silahı ithal etme yetkisi verilmesi, 28 Şubat sürecindeki tartışmaları yeniden gündeme getirdi. 28 Şubat sürecinde asker ve polis arasında yaşanan gerginliğin ardından polisin elindeki ağır silahlar toplanmıştı.
* 28 Şubat 1997’de yayınlanan MGK bildirisi, dönemin Refahyol iktidarına karşı “Postmodern darbe” olarak nitelenerek, kamuoyunda darbe tartışmalarını alevlendirmişti.
* Temmuz 1997’de basına yansıyan “Köstebek” skandalı da asker ile polis arasında büyük gerginliğe yol açmıştı. askerliğini yapan polis memuru Kadir Sarmusak’ın, karargahtan belge çıkardığının belirlenmesiyle yaşanan kriz, yargıya da taşınmıştı.
* Genelkurmay ve Emniyet yetkilileri, 11 Şubat 1998’de bir araya gelerek, polisteki ağır silahların listesini belirlemişti.
*Dönemin Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin imzası ile 17 Şubat 1998’de, İçişleri Bakanlığı’na gönderilen bir yazıda, “Askeri amaçlı savaş silahı olarak mütalaa edilen” silahların Genelkurmay Başkanlığı’na devredilmesini rica ederim” denilmişti. Sezgin’in bu yazısından sonra emniyetin envanterinde bulunan ağır silahlar Genelkurmay’a devredilmişti. O dönem askerler kendileri dışında silahlı güç istemiyor yorumları yapılmıştı. (HABER MERKEZİ)


ÖNCEKİ HABER

HAYAT YAZILARI

SONRAKİ HABER

“Fiyat düşmesin diye kasa kasa domates ve biberi çöpe döktüler” iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa