23 Şubat 2010 00:00

Ölümcül Tuzak, Avatar bombasını imha ediyor!

IRAK’ta bir bomba imha ekibinin hikayesini anlatan Ölümcül Tuzak (The Hurt Locker), kazandığı birçok ödüle BAFTA ödüllerini de ekledi.

Paylaş

IRAK’ta bir bomba imha ekibinin hikayesini anlatan Ölümcül Tuzak (The Hurt Locker), kazandığı birçok ödüle BAFTA ödüllerini de ekledi. Yılın iddialı filmi Avatar ise efekt ödülüyle yetindi.
İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi’nin (BAFTA) bu yılki ödülleri sahiplerini buldu. Londra Royal Opera House’da düzenlenen törene damgasını vuran film Ölümcül Tuzak (The Hurt Locker) oldu. Film, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En Orijinal Senaryo, En İyi Montaj, Ses ve Sinematografi dallarında toplam 6 ödül aldı. Yönetmeni Kathryn Bigelow’a da “En İyi Yönetmen” Ödülünü kazandıran Ölümcül Tuzak, Irak’ta savaşın ortasındaki bir bomba imha ekibinin yaşadıklarını konu alıyor.
Birçok ülkede gişe rekorları kıran James Cameron’ın Avatar filmi ise BAFTA töreninde sadece iki ödül alabildi. Bunlar, en iyi prodüksiyon tasarımı ve en iyi görsel efekt. En iyi kadın oyuncu ödülünü, Aşk Dersi filminin genç liseli kızı Carey Mulligan, En İyi erkek oyuncu ödülünü ise A Single Man filminde eşcinsel bir üniversite hocasını oynayan Colin Firth aldı. En iyi uyarlama senaryo ödülü, işten çıkarma şirketi çalışanı George Clooney’nin yolculuktan yolculuğa çıktığı film Aklı Havada’ya gitti. En iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü; Soysuzlar Çetesi’ndeki Nazi albayı rolüyle Christopher Waltz. En iyi yabancı film de, Fransız cezaevi hikayesi Yer altı Peygamberi oldu.
BAFTA ödülleri, Oscar ödülleriyle ilgili ipucu niteliği taşıyor.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

‘Çizgili 50 Yıl’ sergisi açıldı

SONRAKİ HABER

Rasim Ozan Kütahyalı, Beyaz TV'ye geri döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa