ÇANTA DEĞİL ÖZGÜRLÜK İSTEDİLER

23 NİSAN Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak üzere Ankara’ya gelen çocuklar, Meclis Dikmen Kapısı önünde...


23 NİSAN Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak üzere Ankara’ya gelen çocuklar, Meclis Dikmen Kapısı önünde, tutuklu çocukların serbest bırakıldığı ve çocukların yerlerde sürüklenmediği bir ülkede yaşamak istediklerini dile getirdiler.
GÖRMEZDEN GELİYORLAR
Aralarında İHD, KESK, BDP, EMEP, SDP, ESP, Halkevleri üyelerinin de olduğu kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcileri de çocuklarla Meclis önünde buluştular. Kitle örgütleri adına açıklamayı okuyan İHD Ankara Şube Başkanı Gökçe Otlu, dünyada çocuk bayramı kutlayan tek ülke olan Türkiye’de, taş attıkları için 10 yıl ile 30 yıl arasında ceza alan çocukların görmezden gelindiğini belirtti.
BDP Milletvekili Bengi Yıldız da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 90 yıldır kutlandığını ancak çocukların önemli bir kısmının bayram yapamadığını söyledi.
HEDİYE ÇANTALARI YERE ATTILAR
Konuşmaların ardından çocuklar ellerindeki balonlarını gökyüzüne bıraktılar. Meclis’e alınmayan ancak Meclis’ten hediye çanta alan çocuklar, ellerindeki çantaları da yere atarak, “Biz çanta değil, özgürlük istiyoruz” dediler. (Ankara/EVRENSEL)

OKUMA HAKLARI ELLERiNDEN ALINDI

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), 23 Nisan Çocuk Bayramı nedeniyle Adana’dan gelen 25 kadar çocuğu misafir etti. “Taş attıkları” gerekçesiyle yargılamaları süren, şimdiden “sicilleri bozulduğu” için okuma hakları da ellerinden alınan çocuklar, yüzleri karamsar; en çok okumayı, tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılmasını istediler.
VEKİLLER KATILDI
BDP grup başkan vekilleri, Ayla Akat Ata, milletvekilleri Şerafettin Halis ve Akın Birdal’la birlikte, BDP Genel Merkezi’nde kameraların karşısına geçtiler.
OKULU BIRAKMAK ZORUNDA KALDI
Şerafettin Halis ve Akın Birdal’ın konuşmalarının ardından arkadaşları adına ortak metni okuyan, 7. sınıf öğrencisiyken yargılandığı için okulu bırakmak zorunda kalan Agit Er, “Öğretmen olmak istiyordum, ama okula gitmiyorum” dedi. Babasının özürlü olduğunu ve pazarcılık yaptığını belirten Er, babasının yanına giderken gözaltına alındığını söyledi. Düşüp kolunun da yaralandığını belirten Er, sargılı kolunu gösterdi.
16 yaşındaki Çetin Bağdur da aylarca tutuklu kaldığını, yargılamasının sürdüğünü ve 7 sene 2 ay ceza aldığını söyledi. Şu an tek isteklerinin cezaevindeki arkadaşlarının serbest bırakılması olduğunu belirten çocuklar, yaşadıkları işkenceleri, dövülmelerini, gözaltında yaşadıklarını, sanki yeniden yaşıyormuş gibi anlattılar.
Daha sonra BDP’liler tarafından kendilerine kalem hediye edilen çocuklar, “Keşke bu kalemleri okulda kullanabilsek, okula gidebilsek” diyerek, duygularını ifade ettiler.
www.evrensel.net