‘İş garantisiz’ meslek kurslarına 3.5 milyar

İSTANBUL Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın(İSMMMO) ‘İşsiz Kursta’ Araştırmasına göre kriz yılı 2009’da Türkiye’de mesleki eğitim kurslarına 3.5 milyar TL harcandı.


İSTANBUL Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın(İSMMMO) ‘İşsiz Kursta’ Araştırmasına göre kriz yılı 2009’da Türkiye’de mesleki eğitim kurslarına 3.5 milyar TL harcandı. Kursiyer sayısı özel meslek kursları ile diğer kurumların ve 5 Büyükşehir belediyesinin verdiği eğitimlerle 2 milyon kişiye ulaştı. Ancak İş-Kur’un iş garantisi verdiği kursiyer sayısı 22 569’da kaldı.
Türkiye İş Kurumu’na yeni meslek edinmek için başvuranların sayısı geçen yıl 2008’e göre yüzde 500 artarak 181 bin 900’e çıkarken, söz konusu kurslara krizde işini kaybedenlerin yanı sıra, bugüne kadar çalışma hayatı içinde yer almayan kişilerin de katıldığı belirlendi. İş-Kur’a yapılan başvuruların artmasında, kursiyerlere günlük verilen 15 TL’lik ücretin payının büyük olduğu saptandı. Kursiyerlerin yüzde 25’ini üniversite mezunları oluşturdu. Mesleki eğitim kursları, ekonomiye hareketlilik getirirken, işsiz eğitmenler için de istihdam olanağı yarattı. 300’e yakın branşta eğitim veren kurumlarda en çok tercih edilen mesleki eğitim kursları bilgisayar ve bilgisayara bağlı meslekler oldu. (ANKA)
www.evrensel.net