Hakkını isteyen işçiye dayak

10 YILDIR çalıştıkları işyerinde, işten atılan ve tazminatları ödenmeyen 4 işçi, ‘Kendimiz işten ayrıldık’ yazılı kağıtları...


10 YILDIR çalıştıkları işyerinde, işten atılan ve tazminatları ödenmeyen 4 işçi, ‘Kendimiz işten ayrıldık’ yazılı kağıtları imzalamadıkları için işveren tarafından önce tehdit edildiği, ardından ise darp edildiği iddia edildi.
Üsküdar Angel-Restoran’da 10 yıla yakın bir süredir çalışan Eyüp Bıkkın, Cevat Özer, Ahmet Işık ve Yavuz Avşar’ın işine, işveren tarafından bir hafta önce ‘Kadro yenileyeceğim, artık size ihtiyacım yok’ denilerek son verildi. İşten çıkartılan 4 işçi, önceki gün işveren Osman Ör tarafından tazminatları verilmek amacıyla işyerine çağrıldı. İşçilere tazminat ödemek istemediğini belirten işveren, 4 işçiye, Muhasebe Müdürü Cevat Kubilay aracılığıyla, komilere 3 milyar garsonlara da 7 milyarlık tazminatın yazılı olduğu ‘Kendi isteğimle ayrıldım’ yazılı kağıdı imzalattırmak istedi. İşçiler ise tazminat değerlerinin kişi başına en az 20 milyar olması gerektiğini belirterek, kağıtları imzalamadılar. Kağıdı imzalamayan 4 işçinin, işyerinin çıkışında, işverenin korumaları tarafından ölesiye dövüldüğü iddia edildi.
RAPOR ALDILAR
Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan işçilerden Cevat Özer 15, Eyüp Bıkkın ise 7 günlük iş göremez raporu aldı. Kafasında ve vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar bulunan, acı içinde kıvranan Cevat Özer, “Bu memlekette hakkını istemenin karşılığı bu mu?” diye sordu. Travma geçiren ve hastanede tedavisi süren işçilerden Eyüp Bıkkın ise hukuki süreç başlatacaklarını söyledi. (İSTANBUL)
www.evrensel.net