‘40 mülteci öldürüldü’ iddiası araştırılsın

MÜLTECİ Hakları Koordinasyonu, 13 yıl önce Van’ın Başkale ilçesinde İran sınırından Türkiye’ye giriş yapan 40 mültecinin güvenlik güçleri tarafından ...


MÜLTECİ Hakları Koordinasyonu, 13 yıl önce Van’ın Başkale ilçesinde İran sınırından Türkiye’ye giriş yapan 40 mültecinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldükten sonra gömüldükleri iddiasının araştırılmasını istedi.
Koordinasyon, geçtiğimiz günlerde eski bir jandarma istihbarat görevlisinin konuyla ilgili basına yansıyan ifadelerine dikkat çekmek için dün bir açıklama yaptı. İddiayı ortaya atan jandarma istihbarat görevlisi uzman çavuşun toplu mezarın yerini bildiğinin de haberlere yansıdığı belirtilen açıklamada, “Bu korkunç iddia son derece ciddi ve soruşturulması gereken bir suça işaret etmektedir ve kapsamlı bir soruşturma yürütülerek sorumlularının yargılanması gerektirir” denildi.
Daha önce de benzer ölümlerin yaşandığı hatırlatılan açıklamada, ölümlere neden olduğu öne sürülen kamu görevlileri hakkında etkin bir soruşturma yapılmayarak faillerin cezasız kaldığı vurgulandı. Konuyla ilgili soruşturma açılması istenen açıklamada, toplu mezarın açılıp iddiaların gerçeği yansıtıp yansıtmadığının belirlenmesi talep edildi. Koordinasyon, Baroları da Van Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen dosyanın akıbetini takip etmeye çağırdı.
NE OLMUŞTU?
11 Mayıs 2010 tarihli Sabah gazetesine göre “gizli tanık” sıfatıyla yer alan eski istihbarat görevlisi uzman çavuş, 13 yıl önce Van’ın Başkale ilçesinde Türkiye’ye kaçak yollarla giren 40 mültecinin askerler tarafından yakalandığını, konuyla ilgili bilgi verilen Tuğgeneralin “sınır dışı edilince tekrar Türkiye’ye girecekleri” gerekçesiyle “Hepsini öldürün” talimatı verdiğini anlatmıştı. Mültecilerin karakola 5 kilometre uzaklıktaki dağlık alanda elleri bağlanarak tarandığını belirten uzman çavuş, cesetlerin iş makineleriyle kazılarak bir çukura gömüldüğünü ifade etmişti.
Daha önce 23 Nisan 2008 tarihinde Irak’a zorla sınır dışı edilmek istenirken Dicle Nehri’nde boğulan 4 İranlı mülteci ile ilgili soruşturma da hiçbir yetkili ceza almamıştı. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net