Derince’de yıkımlar başladı!

DERİNCE’nin Çınarlı Mahallesi’nde 80 hane her an evlerinin yıkılması endişesiyle yaşıyor.


DERİNCE’nin Çınarlı Mahallesi’nde 80 hane her an evlerinin yıkılması endişesiyle yaşıyor. Çınarlı Mahallesi’ndeki evler, SEKA Hatıra Ormanı’nın sınırları içinde olduğu gerekçesiyle yıkılmak isteniyor. On yıllardır bölgede yaşayan mahalle halkı ise her türlü yasal işlemi yaptıklarını söyleyerek yıkım kararına tepki gösteriyor.
Evler SEKA Hatıra Ormanı’nı çevreleyen çitlerin dışında. Ortalama 30 yıllık evlere elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetler getirilmiş, ulaşım için belediyeler tarafından yolu yapılmış. Ekonomik olarak zor durumda olan mahalle sakinleri, devletin alınan yanlış karardan derhal vazgeçmesini talep ediyorlar.
BUNALIMA GİRDİK!
Mahalle sakinlerinden Nurdan Öksüz mahalleli olarak yıkım kararından dolayı bunalıma girdiklerini belirtiyor. Zor koşullarda yaşayan, düzenli geliri olmayan Öksüz 3 evin yıkıldığını, evleri yıkılan insanların çok zor durumda kaldıklarını ifade ediyor. Öksüz evlerin ormanlık alanda olmadığını belirterek “Ben 30 senedir burada oturuyorum. Evler orman alanında değil. Bize büyüklerimizden kaldı. Buradaki büyüklerin hepsi bilir. Benim kocam 15 yaşındayken buraya yerleşmiş, şimdi 50 yaşında. Burayı devlet açtı. Şimdi de devlet buraları yıkmak istiyor” diye konuştu.
Düzenli gelirlerinin olmadığını ifade eden Öksüz “Beyimin emeklisi yok. Oğlanların işi yok. Bir evimiz var, ona bakıyoruz. Evimizi kaybetsek ne yapacağız. İki oğlum var iki gelinim var. İki üniversiteye giden oğlum var. Çocuklarıma belediyeden başarı belgesi geldi. Ben onları hangi zorluklarla okutuyorum, bilen var mı?” diye sordu.
ÇÖZÜM İSTİYORUZ!
Yıkım ekiplerinin, yetkili kurumların hiçbir şey söylemediğini belirten Öksüz “Böyle bir adalet, böyle bir kanun olamaz. Avukat parası 3 milyar, biz nasıl 3 milyar ödeyelim. Ormanlık alan diyorlar. Dozerler evleri yıkmaya geldiğinde ağaçları da yıkıyorlar. Nasıl yıkıyorlar. Hiç acımadan. Devlet gelsin, baksın, suçluysa yıksın. Benim oğlum Şırnak’ta askerlik yaptı. Bizim suçumuz ne. Devlet ne istediyse yaptık. Günah yani, yazık yani” dedi.
Öksüz artık yaşadıkları bunalımdan kurtulmayı ve sorunlarına çözüm getirilmesini istiyor: “Elektriğimiz, suyumuz, her şeyimiz var. Vergilerimizi veriyoruz. Doğalgazımız var. Her tarafımız tapulu. Ormanlar nerede biz nerede. Ormanlar çok yukarıda. 3 ev yıkıldı. Suçsuz yere evi yıkıldı gitti adam. Adamın bir emeklisi var, iki çocuğu var, işsiz. Şimdi bodrumda bir yerde oturuyor, nem içinde. Bu evimiz yıkılırsa ne yapacağız bilmiyorum. Devletin buna bir el atması lazım. Çözüm bulması lazım.”
(Kocaeli/EVRENSEL)
Meltem Akyol - Barış Kara
www.evrensel.net