22 Aralık 2004 03:00

Putin'e diktatör iması

'Özgürlük Evi' adlı Amerikalı örgüt, 1991'den bu yana ilk kez Rusya'yı 'özgür olmayan ülke' olarak nitelendirdi.

Paylaş
ABD yönetimiyle bağlantılı bir "hükümet dışı kuruluş", 1991'den bu yana ilk kez, Rusya'yı "özgürlük olmayan ülkeler" listesine koydu. Bu hamle, Washington yönetiminin Moskova'ya karşı tutumunun giderek sertleşeceğine dair bir işaret olarak görülüyor. 'Özgürlük Evi' adlı Amerikalı kuruluşun önceki gün yayınlanan raporunda, Vladimir Putin liderliğindeki Rus hükümetinin "medya üzerindeki denetimini artırdığı, yerel yönetimleri sınırlandırdığı, parlamento ve devlet başkanlığı seçimlerinin adil ve özgür olmadığı" suçlamaları getirildi.

Ağır suçlamalar "Dünyada Özgürlük-2005" adlı raporda, Rusya'daki bu gelişmelerin "yılın en önemli siyasi eğilimi" olduğu belirtilerek şöyle denildi: "Rusya'nın 'özgür olmayanlar' kategorisine gerilemesi, Vladimir Putin yönetimi altında giderek büyüyen bir eğilimin sonucu. Putin siyasi otoriteyi tek elde topluyor, medyayı taciz ediyor ve hukuk sistemini politize ediyor." Amerikalı örgüt, Putin'i, hak ve özgürlükleri kısıtlamak için Beslan'daki okul baskınını kullanmakla da suçladı.

Amerikan hesabı Kuruluşun, ABD yönetiminin politikalarına uygun "özgürlük" tanımı uyarınca, 2004 yılında dünyada özgürlükler "genel olarak daha da arttı". Bu hesaba göre 26 ülkede özgürlük "artarken", 11 ülkede "azaldı". Kuruluş, 192 ülkeden yüzde 46'sını "özgür", yüzde 26'sını "özgür olmayan", geri kalanlarını ise "kısmen özgür" olarak nitelendirdi. "En baskıcı rejimler" arasında Birmanya, Küba, Libya, Kuzey Kore, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye ve Türkmenistan yer aldı. Bu ülkelerin önemli bir bölümü, Amerikan yönetiminin tehdidi altında bulunuyor.

Küstah müdahale Bu arada, ABD Dışişleri Bakanlığı da, Rus enerji şirketi Yukos'un ana üretim biriminin ihaleyle satılmasına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu satışın "Rus hukuki kurumlarına olan güveni daha da sarstığı" öne sürüldü. Bakanlık Sözcüsü Richard Boucher, "Bu olay Rusya'nın, ticaret yapılacak bir ülke olarak saygınlığını zedelemiş, hukuki kurumlarına olan güveni de sarsmıştır" diye konuştu.

Milyarlarca dolar vergi borcu Devlete 27.5 milyar dolar vergi borcu bulunan Yukos'a bağlı Yuganskneftegas birimi, yaklaşık 9.4 milyar dolara, Baykal Finans Grubu adlı şirkete satılmıştı. Bu satışın ardından Yukos'un borsadaki hisseleri üçte bir oranında değer yitirdi. Daha önce adı duyulmamış bir şirket olan Baykal'ın dev şirket Yuganskneftegas'ı satın alması, Rus medyasında da spekülasyonları artırdı. Kommersant gazetesi, Baykal'ın, bir süre sonra şirketi gizlice Gazprom'a satacağını yazdı. Yuganskneftegas'ın bu yıl 50 milyon ton petrol üretmesi bekleniyor. Yukos'a ait diğer üretim birimlerinin aynı süre içindeki toplam üretimi ise 34 milyon ton olacak.

ÖNCEKİ HABER

Direniş Musul'da vurdu

SONRAKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri ulaşım zammını ve YSK kararını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa