28 Eylül 2004 21:00

Hükümet bildiğini okudu

Memurların insanca yaşam talebine karşığlık IMF Programı'ndan geri adım atmayan AKP Hükümeti, yıllık yüzde 8'lik zam dayattı. Buna tepki gösteren KESK Başkanı Evren, işçi sendikalarına birlikte mücadele etme çağrısı yaptı.

Paylaş
AKP Hükümet'i, toplugörüşmelerin üçüncü turunda da memur sendikalarını taleplerini dikkate almadı. Hükümet, memurlara yüzde 8.2'lik artışa denk gelen 3.3 katrilyon vereceğini açıkladı. Memur konfederasyonlarının başkanları ise bu teklife sert bir dille yanıt verdi. Görüşmeler, bugün de devam edecek. Memur sendikaları, toplugörüşme masasına oldukça sert açıklamalar yaparak oturdular. Hükümetin rakamlarla oynayarak yalan söylediğini belirten sendikacılar, taleplerinin bütçeye faturasının 72 katrilyon değil, 15 katrilyon olduğunu belirttiler. Yüksel Caddesi'ndeki "İnsanca yaşam ve demokrasi kürsüsü"nde açıklama yapan KESK Genel Başkanı Sami Evren, hükümeti polemik yapmak yerine sorunları çözmeye çağırdı. Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız da hükümetin görevinin yalan söylemek olmadığını dile getirerek, hükümetin öngördüğü artışın 20 milyon liraya denk geldiğini kaydetti. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ise bürokrasinin Başbakan'ı ve hükümeti yanılttığını ileri sürdü.

Yasaları ileri sürdü Toplantının ilk bölümünde sadece sosyal haklar görüşüldü. Bakan Şahin her talebi, "anayasa ve yasa değişikliği gerekiyor" gerekçesiyle geri çevirdi. İsteklerin birçoğuna "Personel Reformu'nda ele alınacak" diyerek, Personel Rejimi Yasa Tasarısı'na gönderme yapan Bakan Şahin, şeffaflık, sicil düzenlemeleri, basına demeç verme yasağının daraltılması gibi konuları da bu tasarıda ele alacaklarını söyledi.

Yine söz verdi Uzun tartışmaların ardınhdan disiplin cezalarının affedilmesi, bir suça birden fazla disiplin cezası verilmemesi, cezaların sicilden silinmesinde maaştan kesinti için geçerli olan 10 yıl sürenin 5'e, uyarılar için geçerli olan 6 yıl sürenin 3'e indirilmesi, kınama ve uyarı ceszalarına karşı yargı yolunun açılması için Anayasa değişikliği yapılması, eşi SSK ya da Bağ-Kur'da çalışan memurun aile bütünlüğünün korunması, geçici görevlendirmelerin 2 ayla sınırlandırılması, güvenlik soruşturmaları nedeniyle işe başlatılmayan 1402'den ceza alanların işe başlatılmaları ile disiplin komisyonlarına sendika temsilcilerinin katılması konularında taahhütte bulunan Bakan Şahin, konuyu Bakanlar Kurulu ve Meclis'e havale etti. Sendikacıların "mutabakat metni imzalama" isteğini kabul etmeyen Şahin, grevli toplusözleşmeli sendika hakkı ve memura siyaset hakkı tanınmasına ilişkin talepler için de geçtiğiz yıl olduğu gibi söz vermekle yetindi. Sendika temsilcileri taleplerinin yasa değişikliği değil, yönetmelikle yapılabileceğini belirterek hükümetin güvence vermesini istediler. Şahin'in yanıtı ise "Ben sonuçta kabinenin üyesiyim, tek başıma karar veremem" oldu.

Kamu-Sen öfkeli ayrıldı Sıra zam konusuna geldiğinde ise Bakan Şahin Maliye Müsteşarı'na "Ne verebiliriz?" diye sordu. Açıklanan rakam bütçeden memurlar için 3.3 katrilyona denk gelen yüzde 8.2'lik bir artış oldu. Görüşmeden öfkeli bir şekilde çıkan Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, "Konuyu yetkili kurullarında değerlendirecekleri" dışında açıklama yapmadı. Memur Sen Başkanı Aksu sosyal konularda kazanım elde ettiklerini ancak zam oranını yetersiz bulduklarını ifade etti.

KESK'ten mücadele çağrısı KESK Başkanı Sami Evren ise uygulanan programın asıl sahibinin IMF olduğunu belirterek, AKP Hükümeti'ne güvenmediklerini bildirdi. Yapılan toplantı ile haklı çıktıklarını anlatan Evren, demokratik ve sosyal haklar konusunda da tavsiye niteliğinde, akibeti belli olmayan sözler verildiğini söyledi. Kamu işçilerinin TİS'lerinin de başlayacağına, onlara da 2.7 katrilyon verileceğine işaret eden Evren "Bir tek şansımız var, yarından itibaren bu programı teşhir etmek. Mücadele etmek" dedi. Karşılarında korkunç bir manzara bulunduğuna vurgulayan Evren, işçileri de vuracak olan bu sürece karşı işçi, memur hep birlikte mücadele etme çağrısı yaptı.

ÖNCEKİ HABER

İRAN'A ÖĞÜT VERDİ

SONRAKİ HABER

Adana Salih Tekstil işçileri alacaklarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa