Orkestra'nın söyledikleri

Tarihin "karanlık sayfaları" diye adlandırılan dönemler arasında önemli yer tutan Nazi faşizmi birçok açıdan işlendi. Bursa Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenen "Orkestra" adlı oyunun konusu da bu.

Tarihin "karanlık sayfaları" diye adlandırılan dönemler arasında önemli yer tutan Nazi faşizmi birçok açıdan işlendi. Bursa Devlet Tiyatrosu'nda sahnelenen "Orkestra" adlı oyunun konusu da bu. 60 yıl önce ikinci paylaşım savaşı yıllarında Polonya'nın güneyinde bir kasabanın yakınlarında bulunan Nazi toplama kampında yaşananların insanı ürperten canlılıkta işleniyor bu oyunda. Auschwitz-Birkenau kadın tutuklular bölümünde hayatta kalmak için Nazi subaylarına klasik müzik çalan kadınların yaşam öykülerinin işlendiği oyunda şu gerçeklik bir kez daha yansıtıyor kendini; ölüm ve yaşam arasındaki ince çizgi...

Orkestranın amacı Nazi subaylarının kimin hâlâ köleliğe devam edeceğine, kimin gaz odasının ve fırınlara gönderileceğine karar verdikleri kamplarda klasik müzik eşliğinde ölüme gidenleri seyretmeleri, onların müziğe olan tutkularından olmasa gerek! Kendilerini rahatlatmak ve gücün kendilerinde olduğu sanısının büyümesini sağlayacak rahatlığı sağlamaktır, bu orkestranın amacı. Orkestradaki kadınlar Nazi subaylarını memnun etmek için en iyi yeteneklerini sergilemek zorundadır; onlar katlanılmaz olanın karşısında yani kendi gibi olanların ölümleri eşliğinde yapmak zorundalar bunu hayatta kalmak için. Arthur Miller'ın oyunu bu kadınlar Orkestra'sını anlatıyor. İğrenç bir yerin içinde her şeyden önce insanlığını yitirmemek için savaşım veren ve hayatta kalma güdüsünün derinlemesine işlendiği oyunun günümüzde neyi ifade ettiğini oyunun yönetmeni Ayşe Emel Mesçi; şöyle anlatıyor: "Dünyaya kendi iktidarını sağlamlaştırmak için yeni bir düzen vermek için ölümcül savaş aygıtlarını harekete geçirmekte bir sakınca görmeyen güçler, bu dehşet kaosunu uluslar arası siyaset düzleminde her an hortlayabilecek bir potansiyel taşıyor. Vietnam'dan Irak'a, Halepçe'den Bosna'ya bunun sayısız örneklerini gördü yakın tarih. Kuşkusuz bu konunun en trajik ve paradoksal örneğini Filistin oluşturuyor." "Orkestra" müzikler eşliğinde savaşa karşı barışı izleyicinin aklına kazımak için yazılmış bir oyun. Özellikle de bu dönemde izlenmesi gereken bir oyun.

www.evrensel.net