06 Eylül 2001 21:00

Garih cinayeti çelişkiler yumağı

Üzeyir Garih cinayeti zanlısı Yener Yermez'in gösterdiği yerde bulunan bıçak üzerindeki incelemelerde, ne Garih'in kan izine, ne de Yermez'in parmak izine rastlandı.

Paylaş
Garih cinayeti çelişkiler yumağıİşadamı Üzeyir Garih cinayeti zanlısı olduğu söylenen Yener Yermez'in gösterdiği yerde bulunan bıçak üzerindeki incelemelerde, Garih'in kan izine ya da Yermez'in parmak izine rastlanmadığı açıklandı. Cinayetle ilgili olarak bir süredir gözaltında tutulan Pınar Konuşkan'ın önceki gün İstanbul DGM'de "tanık" sıfatıyla verdiği ifadede "Yener Yermez'le mezarlıkta birlikteyken Garih'in kendilerini gördüğünü, cinayetin de bu yüzden işlendiğini söylediği" belirtildi. Konuşkan, dün bir gazetede yer alan ifadelerine göre ise, "Yermez'i tanımıyor".

Doğal neden mi?Önceki gün Eyüp Mezarlığı'nda yapılan tatbikatta Yermez'in gösterdiği yerde bulunan bıçak üzerinde kan ve parmak izine rastlanmadı. Bıçağın üzerinde ve sapındaki kan izi ile parmak izinin toprağa sokulurken ya da 10 gün süre içindeki doğal şartlardan dolayı silinmiş olabileceğini belirten uzmanlar, bu nedenle incelenmek üzere bıçağın bulunduğu yerden toprak numunesi de alındığı kaydettiler. Bıçak üzerindeki incelemeler Kriminal Polis Laboratuvarı'nda tamamlandı ve ilgili rapor, İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.Garih'in katil zanlısı olduğu söylenen Yener Yermez'in sorgusu İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube'de sürdü. Anadolu Ajansı kaynaklı habere göre, DGM Cumhuriyet Savcılığı "tanık" sıfatıyla ifadesi alınan Pınar Konuşkan, olaydan bir gün önce 10 milyon lira para karşılığında Eyüp Mezarlığı'nda birlikte olduğu söylenen Yermez'le, cinayetin işlendiği 25 Ağustos günü tekrar aynı yerde buluşmak için sözleştiklerini anlattı. Konuşkan'ın ifadesine bakılırsa; olay günü Yermez'le aynı yerde buluştuklarında Üzeyir Garih kendilerini gördü ve bu sırada Garih ile Yermez arasında sözlü tartışma çıktı. Bunun üzerine Yermez, önce boynundan olmak üzere Garih'i bıçaklamaya başladı. Garih yere düşünce de cüzdanından para ile cep telefonunu aldı ve daha sonra birlikte olay yerinden kaçtılar.

"Yermez'i tanımam"Ama önceki akşam çıkarıldığı nöbetçi savcılık tarafından serbest bırakılan Pınar Konuşkan, Milliyet'e yaptığı açıklamalarda, bu ifadeleri reddetti. Konuşkan, "kimseyle mezarlıkta yatmayacağını" söyleyerek, Yermez'i tanımadığını, polisin kendisini döverek ifade imzalattığını aktardı.

Teşhis ettiYener Yermez'in, Kayseri'den İstanbul'a getirildikten sonra, "Pınar Konuşkan'ı tanımadığı" yolundaki beyanları üzerine, teşhis amacıyla Pınar Konuşkan'ın karşısına 7 kişi çıkarıldı. Konuşkan'ın, bu kişiler arasından Yermez'i teşhis ettiği belirtildi. Bunun üzerine yapılan yüzleştirmede, Konuşkan'ın "Yermez'i tanıdığı", Yermez'in ise "Konuşkan'ı tanımadığında" ısrar ettiği aktarıldı.

'Yermez inkâr ediyor'Konuşkan'ın anlatımlarına göre Garih cinayeti "tesadüfen gerçekleşen bir cinayet", Yener Yermez'in yer göstermedeki anlatımlarına göre ise "gasp amacıyla işlenmiş bir cinayet". "Pınar Konuşkan'ın anlatımlarının doğru olduğu" görüşünü paylaşan yetkililer, Yermez'in "mezarlıkta yatmayı kabullenemediği için Pınar Konuşkan'ın varlığını inkâr yolunu seçtiğini" düşünüyorlar. Yener Yermez'in psikolojik tedavi gördüğünü ve ilaç kullandığını anlatan yetkililer, Yermez'in günde bir tane alması gereken haptan olay günü 5-6 tane içtiğini ve "kafasının iyi olduğunu" kaydettiler. Sorgulaması süren Yener Yermez, Garih cinayetinden suçlu bulunursa, alacağı cezaya ek olarak 7 yıl 3 ay 3 gün daha hapis yatacak.
ÖNCEKİ HABER

Hep aynı laflar

SONRAKİ HABER

Tank Palet'in özelleştirilmesine karşı 15 bin kişi miting yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa