15 Temmuz 2000 01:00

Rusya'dan Hazar için yeni temaslar

Moskova yönetiminin eski Sovyet cumhuriyetleriyle ilişkileri geliştirme amaçlı girişimleri kapsamında Hazar Denizi'nin statüsü kesinliğe kavuşturulmaya çalışılıyor.

Paylaş
Rusya'dan Hazar için yeni temaslar
Moskova yönetiminin eski Sovyet cumhuriyetleriyle siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirme amaçlı girişimleri kapsamında Hazar Denizi'nin statüsü kesinliğe kavuşturulmaya çalışılıyor.
Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye önceki gün resmi bir ziyartte ebulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Hazar Havzası Özel Danışmanı Viktor Kalyujni, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile bir araya geldi.
Aliyev, görüşmede yaptığı açıklamada, Kalyujni'nin Hazar'ın statüsü konusunda çıkan sorunların çözümüne önemli ölçüde katkı sağlayacağını dile getirdi.
SSCB statüsüne destek
Hazar'ın statüsüyle ilgili sorunların çözümü için yapılacak görüşmelere katılmaya hazır olduklarını ifade eden Aliyev, "Hazar'ın SSCB döneminde mevcut olan bir statüsü var. Eğer kabul edilmiş yeni bir kanun, yeni bir anlaşma yoksa mevcut olan statüye göre hareket edilir" dedi.
Hazar Denizi'nin Azerbaycan'a ait bölümünde mevcut kurallara göre çalışmalarda bulunulduğunu belirten Aliyev, Hazar'a kıyısı bulunan tüm ülkelerin bağımsızlığına kavuştuğunu kaydetti. Hazar havzasından ilk petrolün 1949 yılında "Neft Taşları"ndan çıkarıldığını hatırlatan Aliyev, SSCB döneminde en zengin petrol yataklarının Azerbaycan sektöründe mevcut olduğunu belirtti. Aliyev Hazar'a kıyısı olan 5 ülke bulunduğunu ve Hazar Denizi'nin bugünkü statüsünün net bir şekilde belirlenmesini istediklerini söyledi. Hazar'ın statüsünün, Rusya'nın girişimleriyle net bir şekilde belirlenmesi halinde, kimsenin herhangi bir iddiada bulunamayacağını ifade eden Aliyev, bu konuda bugüne kadar yürütülen çalışmaların sonuçsuz kaldığını da kaydetti. Kalyujni de açıklamasında, ziyaretinin amacını somut adımlar atmak olarak açıklarken, Hazar'a kıyısı bulunan ülkeler arasında bulunan statü sorununun çözümünde istekli olduklarını ifade etti. Viktor Kalyujni'nin dün de Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) yetkilileriyle görüşmelerde bulundu.
ÖNCEKİ HABER

Mahuad'a tutuklama emri

SONRAKİ HABER

Hukuk mezunlarına sınav geliyor: Sorun sınavla çözülmez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa