04 Şubat 2000 22:00

Emniyetçi Necati Bilican'ın

   yargılanmasına da izin yok

Paylaş
Emniyetçi Necati Bilican'ın
   yargılanmasına da izin yok
Danıştay İdari İşler Kurulu, Emniyet eski Genel Müdürü Necati Bilican'ın "telekulak" olayı ve "Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait iki cep telefonunu oğlu ile eşine kullandırdığı ve faturasını Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'na ödettiği" gerekçesiyle yargılanmasına karar veren Danıştay 2. Dairesi'nin kararını bozdu. Bilican, iki ayrı suçlamadan da yargılanmayacak.
Danıştay İdari İşler Kurulu, Danıştay 2. Dairesi'nin Necati Bilican hakkında iki ayrı suçlamadan verdiği "yargılanma" kararlarına yapılan itirazı sonuçlandırdı. Danıştay İdari İşler Kurulu, Bilican'ın "telekulak" olayı ve "Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait iki cep telefonunu oğlu ile eşine kullandırdığı ve faturasını Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'na ödettiği" gerekçesiyle Danıştay 2. Dairesi'nin, Türk Ceza Kanunu (TCK)'nun "görevi ihmal" ve "görevi kötüye kullanma" fiillerinden yargılanmaları yönündeki kararını bozdu. Kurul, 2. Daire'nin "lüzumu muhakeme" (yargılanma) kararlarını "meni muhakeme"ye (yargılanmama) çevirdi.
İdari İşler Kurulu, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu eski Başkanı Halit Karabulut'un "telukulak" olayından yargılanması yönündeki 2. Daire'nin kararına yaptığı itirazı da yerinde gördü ve Karabulut hakkındaki kararı da bozdu. İdari İşler Kurulu'nun kararı kesin olduğu için Bilican ve Karabulut yargılanamayacaklar.
2. Daire'nin kararı
İçişleri Bakanlığı'nın, Emniyet eski Genel Müdürü Necati Bilican, Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu eski Başkanı Halit Karubulut hakkında gönderdiği fezlekeleri, ilk derece mahkemesi olarak Danıştay 2. Dairesi, geçtiğimiz günlerde karara bağlamıştı.
Danıştay 2. Dairesi, Bilican ve Karabulut'un, yasal prosedüre aykırı telefon dinleme çalışmasıyla ilgili olarak olarak savcılıkca tespit edilen emniyet görevlileri hakkında soruşturma emri istenildiği halde, bu soruşturmanın açıldığı tarihe kadar yaklaşık 2 ay süreyle hiçbir işlem yapmayarak görevlerini ihmal ettiklerine işaret etmişti.
Daire, ayrıca, Necati Bilican'ın Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kullanımına verilen iki cep telefonunu oğlu ve eşine tahsis ettiğini, bu telefonların faturalarını da Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'nın bütçesinden ödeterek görevini kötüye kullandığına karar vermişti.
ÖNCEKİ HABER

Atina'da 5 anlaşma imzalandı

SONRAKİ HABER

İzmir Çiğli'de bir sokakta patlama meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa