16 Ocak 2000 03:00

Setaş işçisi kazandı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde kurulu Setaş Kimya Fabrikası'nda ücretlerin ödenmemesi ve bazı bölümlerin taşerona verilmek istenmesine karşı işgal eylemi başlatan işçiler patrona geri adım attırdı.

Paylaş
Setaş işçisi kazandı
Şerif Karataş
Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde kurulu ve Lastik-İş İstanbul Şubesi'nin örgütlü olduğu Setaş Kimya Fabrikası'nda ücretlerin ödenmemesi ve bazı bölümlerin taşerona verilmek istenmesine karşı işgal eylemi başlatan işçiler patrona geri adım attırdı. İşçilerin eylemi üzerine Lastik-İş yöneticileri ile görüşen Setaş Kimya patronu, fabrikayı bölümlere ayırmaktan ve taşerona vermekten vazgeçtiğini söyledi.
Setaş Kimya Fabrikası'na bağlı Seta ve Benzo Sef bölümlerinin adlarını değiştirerek taşerona vermek isteyen patronun oyunu tutmadı. Patronun taşeronlaştırma girişimlerine ve sendikalı işçilerin ücretlerinde kesinti uygulumasına tepki gösteren işçiler, perşembe günü fabrika içinde işgal eylemi başlatmışlardı.
Cuma günü akşam saatlerine kadar süren işgal eylemi sonucu geri adım atan patron Lastik-İş yöneticileri ile görüşerek işçilerin taleplerini kabul etti.
İşçilere destek
Patronla yapılan görüşme hakkında açıklama yapan Lastik-İş Sendikası Örgütleme Daire Başkanı Niyazi Yılmaz, işyerinde taşeronlaştırma girişimlerinin durdurulacağını söyledi. Yılmaz, sendikaya üye oldukları için işçilerin ücretlerden artık kesinti yapılmayacağını ifade ederek, "Sendikaya yeni üye olan işçiler ücretlerini zamlı alacak.
İşgal eylemiyle ilgili işveren işçilerle ilgili herhangi bir soruşturma açmayacak" dedi.
Öte yandan Setaş işçilerinin işgal eylemi haberini alan ve yine Lastik-İş'in örgütlü olduğu Repka Kauçuk işçileri fabrika önüne gelerek işçilere destek verdi. DİSK Başkanı Vahdettin Karabay da, fabrika önüne gelerek gelişmeler hakkında bilgi aldı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Üretici kurultaylarından yükseleceğiz'

SONRAKİ HABER

Galatasaray yönetimi idari yönden ibra edilmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa