18 Ekim 1999 01:00

Zehrin yanına prefabrik konut!

Depremden sonra tanklarında meydana gelen gaz sızıntısıyla Yalova'yı tehlike altına alan AKSA Akrilik Kimya Sanayii yönetimi, olduğunu iddia ettiği sağlık koruma bandının içine prefabrik evler kurdu.

Paylaş
Zehrin yanına prefabrik konut!
Sibel Hürtaş
Depremde tanklarından 6500 ton akrilonitril gazı sızan AKSA Akrilik Kimya Sanayii'nde çalışan işçiler, fabrikanın sağlık koruma bandı içine yaptırdığı prefabrik evlerde kalmak zorunda bırakıldı. Depremin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen barınma sorunları bir türlü çözüme ulaştırılmayan depremzede işçiler için, fabrikanın 'olduğunu iddia ettiği' sağlık koruma bandının içine 'Akoba Prefabrik' ismi verilen prefabrik evler kuruldu.
İşçiler tehlikede
Depremden bu yana fabrikanın hemen yakınındaki evlere yerleştirilen işçiler, yeni bir deprem olması halinde meydana gelecek tüm tehlikelere karşı burada barınmak zorunda bırakıldı. AKSA'nın kurduğu evler yanlız kendi fabrikasına değil, ayrıca Akkim Kimya Sanayii ve Yalova Elyaf fabrikalarının da ortasında. Yaklaşık 30 prefabrik evi, fabrikanın olduğunu iddia ettiği sağlık koruma bandının içine kuran AKSA yetkilileri, oluşabilecek tüm tehlikeleri göz ardı etti.
Hem yasadışı, hem tehlikeli
AKSA'ya karşı AİHM'de dava açan Ahmet İsvan'ın avukatı Mert Er Karagülle de gazetemize konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Akoba Prefabrik'in hem yasadışı hem de tehlikeli olduğunu söyledi. Karagülle, kanunlara göre AKSA'nın gayri sıhhi müessese niteliğinde olduğunu söyleyerek, AKSA yetkililerince olduğu iddia edilen sağlık koruma bandının içine prefabrik evlerin yapılmasının mantıksız olduğunu söyledi. Karagülle, konuşmasına şöyle devam etti: "AKSA Akrilik Kimya Sanayii gayri sıhhi müessese niteliğindedir.
Gayri sıhhi müessese niteliğindeki fabrikaların ise arz ettiği tehlikeler nedeniyle yerleşim birimlerine yakın yerlerde kurulması yasak. Dolayısıyla bu gibi fabrikaların sağlık koruma bandının yapılması gerekli. AKSA'nın iddia ettiği sağlık koruma bandının sahte olduğu daha önce defalarca ispat edildi. Olduğunu varsaysak bile bant içinde hiçbir yerleşim bölgesi yapılamaz. Akoba Prefabrik, bu yüzden hem yasadışı hem de tehlikeli."
Geceleri çalıştırılıyor
Daha önce fabrika çevresinde sağlık koruma bandı olduğunu ve etraftaki yerleşim birimlerinin sonradan kurulduğunu öne süren AKSA yetkilileri, kendi kurdukları yaklaşık 30 prefabrik evin neden burada olduğu sorusunu yanıtsız bırakırken, çevre halkı fabrikanın depremden sonra tepki toplamamak için gece çalıştırıldığını, bu yüzden de işçilerin fabrikanın yakınına alındığını belirttiler.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İşsizlik artıyor

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa