17 Ekim 1999 01:00

İşte uluslararası tahkim bu!

Uluslararası tahkimin Türkiye'ye "yararı" olacağını savunanların yalanı, bir ay geçmeden ortaya çıktı.

Paylaş
İşte uluslararası tahkim bu!
Hükümetin "Yabancı sermaye gelecek, yatırım yapacak" diyerek övdüğü ve Meclis'te rekor çoğunlukla kabul edilen uluslararası tahkimin ne olduğu bir ay geçmeden ortaya çıktı. Uluslararası tahkim mekanizması, Kazakistan'ın bir İngiliz tekeline 16 milyon dolar tazminat ödemesine neden oldu.
Hükümet yetkilileri uluslararası tahkimin ülkeye herhangi bir zararı olmayacağını söyleyedursun, Kazakistan'daki bir olay, tahkimin gerçek yüzünü bir kez daha ortaya çıkardı. Uluslararası İngiliz Nowbl Coal şirketinin başvurusunu üzerine Uluslararası Hakem Mahkemesi (UHM), anlaşma şartlarını yerine getirmediği iddiası üzerine Kazak Bakır İşletmesi Kazakmıs'a, 16 milyon dolar tazminat ödemesi yönünde karar verdi.
Cakenov ve K adlı hukuk şirketi Başkanı Valeri Cakenov, düzenlediği basın toplantısında, İngiliz Nowbl Coal şirketinin başvurusunu ele alan Paris'taki UHM'nin, Kazakistan'ın bakır devi Kazakmıs'ın, söz konusu şirkete 16 milyon dolar ödemesi kararı aldığını ve bunun mutlaka ödenmesi için de Kazak Karagandı Mahkemesi'ne başvurduğunu açıkladı. Valeri Cakenov'un açıklamasına göre, Kazakmıs'tan 5000 ton bakır çubuk almak üzere 1995 yılında anlaşma yapan Nowbl Coal, ürün bedeli olarak da 10 milyon doları, Kazak tarafına havale etti. Ancak teslimatın gerçekleşmemesi üzerine yapılan başvuruyu değerlendiren UHM, başvurunun üzerinden 4 yıl geçtikten sonra, Kazakmıs'ın, İngiliz şirketine 16 milyon dolar ödemesine karar verdi.
ÖNCEKİ HABER

Çiftçi emeğinin karşılığını istiyor

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa