12 Temmuz 1999 21:00

DYP'de Yalım Erez bilmecesi

İhraç edildiği DYP'ye sürpriz bir şekilde yeniden üye olduğunu açıklayan Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Yalım Erez'in durumu bilmeceye dönüştü.

Paylaş
DYP'de Yalım Erez bilmecesi
İhraç edildiği DYP'ye sürpriz bir şekilde yeniden üye olduğunu açıklayan Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Yalım Erez'in durumu bilmeceye dönüştü.
Refahyol sürecinde DYP'den istifa ettikten sonra bağımsız kalmayı tercih eden Yalım Erez, DYP Genel İdare Kurulu'nun geçtiğimiz yıl partiden ayrılanlara yönelik aldığı af kararını dayanak göstererek partiye döndüğünü açıkladı. Erez, yeniden üye olduğu teşkilatı sır gibi saklarken, parti yönetimi ise konuya temkinli yaklaşmaya devam ediyor.
Bu çerçevede Yalım Erez'in hangi teşkilata üye olduğu araştırılırken, parti tüzüğünün DYP'-den ayrılanların ancak Genel İdare Kurulu (GİK) kararı ile partiye dönebilecekleri hükmüne dikkat çekiliyor. Yapılan değerlendirmelerde Erez'in DYP'den ihraç edildiğine dikkat çekilerek, GİK'in söz konusu affının Erez'i ve diğer ihraç edilenleri kapsamadığı, sadece istifa edenlere dönük olduğu vurgulanıyor. Ancak buna karşın, Erez'in dönüşüne gerekçe gösterdiği GİK kararı ile Erez'i ihraca sürükleyen cezanın ortadan kalktığı, dolayısıyla üyeliğinin devam ettiği savunuluyor. DYP kulislerinde yapılan değerlendirmelerde Erez olayına son noktayı ancak yargının koyabileceği dile getiriliyor.
DYP'li bir Başkanlık Divanı üyesi bu konuda yaptığı değerlendirmede, birlik ve bütünlüğün sağlanması için bütün ihraç edilenlerin ve istifa edenlerin partiye dönmesi gerektiğini belirtti. Aynı kaynak, "Yalım Erez veya Mehmet Ağar'ın DYP'ye dönüşü, Tansu Çiller'e zarardan çok yarar getirir" derken ancak, bu konuda Erez'i haklı bulduğunu kaydetti.
Partiye geri dönüşler konusunda ise yetki sahibi olan Genel İdare Kurulu'nun muhalif üyesi, Adana eski Milletvekili Veli Andaç Durak ise, "Yalım Bey yasal hakkını kullanmış, kimse mani olamaz" görüşünü dile getirdi.
ÖNCEKİ HABER

Yeni ekonomik paket yolda

SONRAKİ HABER

Havalimanı çalışanına hakaret eden kadına dava

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa