11 Haziran 2015 18:20

Korkunun efsane oyuncusu Sir Christopher Lee hayatını kaybetti

Paylaş

Bir kuşağın Kont Dracula, bir sonraki kuşağın ise Saruman olarak tanıyıp sevdiği, unutulmaz rolleri ile tanınan Sir Christopher Lee yaşamını kaybetti. 

'Dracula', 'Yüzüklerin Efendisi' ve 'Yıldız Savaşları' filmlerinde kült karakterlere can veren 93 yaşındaki İngiliz oyuncu Sir Christopher Lee aramızdan ayrıldı.

Solunum güçlüğü ve kalp yetmezliği şikâyetleriyle hastaneye kaldırılan Christopher Lee’nin pazar sabahı, Londra’daki Chelsea ve Westminster Hastanesi’nde hayata gözlerini yumduğu açıklandı. Oyuncunun ölüm haberi, 50 yıldır evli olduğu eşinin isteği üzerine önce aile üyelerini bilgilendirmek amacıyla basından saklandı. 

Özellikle korku filmleri, Frankeştayn ve Drakula rolleri ile ünlenen Christopher Lee, genellikle mistik ve karanlık rolleri canlandırmış, kariyerinde çok film olmasına rağmen Drakula’nın çeşitli seri filmleriyle ünlenmiş ve en fazla takdir edilen Drakula karakterinden birisi olmayı başarmıştır.

2001 yapımı Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, Yüzüklerin Efendisi: İki Kule (2002)  ve Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2004) filmlerinde Saruman; Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı (2002) ve Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı (2005)  filmlerinde Kont Dooku rolleri sinema tarihinde usta bir oyuncu olarak anılmasını sağladı. 

93 yıllık ömrüne 250’i aşkın film sığdıran Lee, sinema kariyerinin yanı sıra bir dizi heavy metal albümü de yayımlamıştı. ‘Charlemagne: The Omens of Death’ bu albümlerden biriydi. 2009’da tiyatroya katkıları ve hayırseverliğinden ötürü şövalyelik nişanına layık görülen Lee 2011’de de yaşam boyu başarı ödülü olan Bafta Fellowship’i almıştı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

İlkokulun tahsisine tepki

SONRAKİ HABER

İZENERJİ işçilerine ve sendikacılara açılan davanın ilk duruşması görüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa