02 Haziran 2015 23:24

Tüzel: AKP'nin istikrarı işsizlik ve yoksulluktur

HDP İstanbul Milletvekili Adayı Levent Tüzel, Hayat Televizyonu'nda yayınlanan 'Ne Yapmalı Nasıl Yapmalı' programında Arif Koşar'ın sorularını yanıtladı. Tüzel, AKP'nin 'istikrar' dediğinin milyonlarca işsiz, sefalet içerisinde yaşayan yoksullar olduğunu söyledi.

Paylaş

HDP İstanbul Milletvekili Adayı Levent Tüzel, Hayat Televizyonu'nda yayınlanan 'Ne Yapmalı Nasıl Yapmalı' programında Arif Koşar'ın sorularını yanıtladı. Tüzel, AKP'nin 'istikrar' dediğinin milyonlarca işsiz, sefalet içerisinde yaşayan yoksullar olduğunu söyledi.

SAVAŞ SUÇUNU GİZLEMEK İÇİN SALDIRIYORLAR

Cumhuriyet Gazetesi'nde Can Dündar imzasıyla yayınlanan ve Suriye'ye giderken durdurulan MİT TIR'larının içerisinde silah olduğunu ortaya koyan fotoğraflar sonrası başlayan tartışmalara değinen Tüzel, "Cumhuriyet ve Can Dündar ülkenin çıkarları açısından bir basın görevi yerine getirdi. Cumhurbaşkanı büyük bir keyfiyetle ülkeyi yönetiyor. Bu ortaya çıkarılan suç vatana ihanet suçudur. Gizlemeye çalıştıkları savaş suçu açığa çıktığı için saldırıyorlar. Cumhurbaşkanı Can Dündar'dan hesap soramaz" dedi.

SEÇİMDE HDP İLE İTTİFAKIN ÖNEMİ

Emek Partisi'nin eski genel başkanı olan ve 2011 seçimlerinde daha sonra HDK ve HDP'ye evrilen Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun adayı olarak meclise giren Tüzel, EMEP'le HDP'nin seçim ittifakına değindi. Tüzel, "İşçi sınıfının partisi EMEP, insanlık dışı yönetim modeline karşı, onun durdurulabilmesinin ön adımı için HDP'yle ittifak yapıyor. Bu ittifak ve demokrasi yürüyüşü şimdiden bir beğeni kazanmış durumda. HDP ile desteğe yanaşmayanlar açısından, ulusalcı, sosyal şovenistliğin getirdiği bir tereddüt var. Oysa bir demokrasi hareketi açısından HDP'nin parlamentoda olması önemlidir" dedi.

KOALİSYON TARTIŞMALARI

HDP'nin AKP ile koalisyon yapıp yapmayacağı sorusuna ilişkin Tüzel, "AKP'yle koalisyonun hiçbir koşulda olmayacağını görmemiz gerekir.  Halkların çıkarı neyse o tutumu alacağımız açıktır.  Bugün böyle tavır takınacak yarın çark edecek bir güruh yok" sözlerini sarf etti. Tüzel, "CHP bütün eksiklerine rağmen Mecliste yan yana gelinebilecek bir parti. Ama bunu seçim sonrası süreç gösterecek" dedi. Tüzel, "Bizim için asıl önemli olan ezilen sömürülen işçilerin, emekçilerin halk güçlerinin yan yana olmasıdır" ifadesini kullandı.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm sürecine dair konuşan Tüzel, "Bazı kesimler Kürt sorununda tarafların masada karşı karşıya oturmasını bir anlaşma olarak ifade ediyor. EMEP de bu mücadeleyi sürdüren bütün güçler de 'AKP'nin davası Kürdün acısı, ona merhem olmak değil' dedik zaten. AKP kaybeder, kaybedecek ama çözüm, barış kazanacak" dedi.

'SARAYDAN BAKANLAR İŞÇİLERİ ANLAYAMAZ'

Seçim çalışmalarına dair bilgiler veren Tüzel, "Bu seçimler için en çok dolaştığım yerler inşaat işçilerinin ve tekstil işçilerinin bulunduğu yerler oldu.  Bugün 10 tekstil atölyesi gezdik. Hepsinde genç işçiler hatta çocuk işçiler çalışıyor. Bursa'dan yükselen metal işçilerinin sesini gezdiğimiz atölyelerde duyurduk. Saraydan bakanların, sermayenin çıkarlarından bakanların bu işçileri anlayabilmesi mümkün değil" ifadesini kullandı.

'SENDİKALAR METAL DİRENİŞİNDEN ÖĞRENMELİ'

Metal işçilerinin direnişine değinen Tüzel, "İşçi sınıfına örnek olan metal işçilerinin direnişini selamlıyorum. Başka bir gündem oluşturdular.  MESS'i aşıp Türk Metal'i aşıp ipleri ellerine almaları açısından tarihi bir dönem oldu. İşçi demokrasisinin nasıl hayata geçirileceği konusunda öğretici şeyler yaşandı.  Sadece Türk-İş ve Hak-İş'e bağlı değil DİSK'e bağlı sendikaların da dikkat etmesi gerekir. Sınıfa tamamen yabancılaşmış sendikacılığın böyle gitmeyeceğini görmeleri önemlidir. Metal işçilerinin gösterdiği şu ki asıl olan iş yerlerinden örgütlenmektir" dedi.

'ADALETSİZLİĞİ TERSİNE ÇEVİRECEK BİR MÜCADELE'

Asgari ücret tartışmalarına değinen Tüzel şöyle konuştu: "Patronlar şimdi 1'e 100 alıyorlar. Asgari ücret 1800 lira olduğu zaman sermayenin de kaybedeceği bir şey olmayacak. Sadece ekonomik haklar değil, daha iyi yaşamak için demokrasiye ihtiyaç duyuyoruz. Hükümet ise asgari ücretin konuşulmasını istemiyor şu an. İstikrar deniyor. Sizin istikrarınız batsın. Karın tokluğuna yevmiyeci çalıştırılan işçiler var. İstikrar dediğiniz nedir peki? Bütün bu adaletsizliği tersine çevireceğimiz bir mücadeleyi örgütlemek istiyoruz. HDP'nin programı kapitalist çarkı ortadan kaldırmasa da yelpazenin emek tarafındadır."

GEZİ'DEKİ DAYANIŞMA HDP'DE YAŞIYOR

2. yıl dönümündeki Gezi direnişinde yaşamını yitiren gençleri anan Tüzel, Erdoğan ve AKP iktidarının despotluğunun Gezi'de tamamen ortaya çıktığını vurguladı. Tüzel, "HDP, Gezi'de bir araya gelenlerle birlik olmuştur. Gezi'deki dayanışma HDP'de yaşamaktadır" dedi.

DEVLET, DİN VE İNANÇ İŞLERİNE MÜDAHALE EDEMEZ

Din ve laiklik sorularını yanıtlayan Tüzel, "Din, inanç, vicdan kişinin özgürlük alanıdır. Devlet müdahale ettiği sürece bu özgürlük alanı yoktur. Din eğitimi de devlet organizasyonu olmamalıdır" dedi. Tüzel, AYM'nin dini nikah kararının da dini devlet oluşturma hamlesinin bir yansıması olduğunu belirtti.

OYLARIN ÜZERİNE TİTREMELİYİZ

Seçimlerde yüzde 10 barajının aşılma umudunun ortaya konmasının dahi önemli olduğunu söyleyen Tüzel, "Özgüvenle ve tedbiri elden bırakmadan, verilen oyların üzerine titremek bizim, halkımızın işidir" dedi.

AKP'Yİ ÜLKEDEN DEFETMEK İÇİN YETERLİ SEBEP

Tüzel, Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santrale ilişkin de "AKP'yi bu ülkeden defetmek için tek neden söyleyin derseniz nükleer santralleri söylerim" dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

IŞİD saldırısında katledilen Türkmenler toprağa verildi

SONRAKİ HABER

Kanser hastası, ilaç mücadelesini kazandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa