25 Mayıs 2015 00:26

'Akıl Oyunları' filmindeki ünlü matematikçi John Nash trafik kazasında öldü

Paylaş

Ekonomideki 'oyun teorisini' geliştiren ve Russell Crowe'un 'Akıl Oyunları' filminde canlandırdığı Nobel ödüllü matematikçi olan John Nash, eşiyle birlikte New Jersey'de geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybetti.

BBC türkçe7nin haberine göre Princeton Üniversitesi Profesörü olan 86 yaşındaki John Nash ve 82 yaşındaki eşi Alicia'nın içinde bulunduğu taksinin şoförünün direksiyon hakimiyetini kaybederek yol kenarındaki parmaklıklara çarptığı belirtiliyor.

New Jersey Eyaleti Emniyet Müdürü Gregory Williams, Nash ve eşinin çarpışmanın etkisiyle aracın dışına fırladığını ve muhtemelen kaza sırasında emniyet kemerlerinin takılı olmadığını ifade etti.

John Nash'i canlandırdığı rolüyle Oscar ödülüne aday gösterilen Avustralyalı aktör Russell Crowe, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajda "Şoktayım... Kalbim John & Alicia & aileleriyle. Muhteşem bir işbirliğimiz olmuştu. Güzel akıllar [Beautiful Mind - Filmin orjinal adı], güzel kalpler" dedi.
Nash'in kendisine 1994 yılında Nobel ödürünü getiren akademik başarıları kadar, paranoid şizofreni ile mücadelesi de hayatının filme konu olmasına neden olmuştu.
John Nash ve Alicia aynı zamanda ruh ve sinir hastalıkları alanında yaptıkları hasta bakımı çalışmalarıyla da biliniyordu.

Nash hafta başında Norveç'e gitmiş ve prestijli Abel matematik ödülünü kabul etmişti.

John Nash, eşi Alicia ile 1957'de evlenmişti. O dönemde 'matematiğin yükselen yıldızı' olarak görülüyordu.
Ancak kısa süre sonra ağır şizofreni belirtileri göstermeye başlamıştı. John Nash, çevresindeki kırmızı kravatlı kişilerin Komünist casuslar olduğunu düşünmeye ve ülkeyi içten içe ele geçirmeye çalıştıklarına inanıyordu.
Ünlü matematikçi bu kaygılarını Washington'daki yetkililere yazdığı mektuplarda da dile getiriyordu.
Nash'in 'dengesiz' davranışları evliliğine de yansımış ve John - Alicia çifti 1962'de boşanmıştı.
Boşanma sonrasında da görüşmeye devam eden çift, John Nash'in tedavi ile durumunun iyiye gitmesi üzerine önce 1980'de tekrar birlikte yaşamaya başlamış, ardından da 2001'de tekrar evlenmişti. (HABER MERKEZİ)

 

 

ÖNCEKİ HABER

Ford Otosan’da vardiyaya çağrılan işçiler içeri girmedi

SONRAKİ HABER

“Dersim’de Engin Eroğlu’yu arama çalışmalarında profesyonel ekibe ihtiyaç var"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa