21 Mayıs 2015 17:12

HDP Adana’yı karış karış geziyor

Paylaş

HDP adayları Adana’da iddialı bir seçim çalışması yürütüyorlar. Adaylar Adana’nın bir çok bölgesini gezerek HDP’ye neden oy vermek gerektiğini anlatıyor. HDP adayları Arap Nusayrilerin yoğun yaşadığı Seyhan İlçesi’nin Akkapı Mahallesinde ve Çukurova İlçesi’nin Yüzüncü Yıl Mahallesinde halkla bir araya geldi.  

HDP geçtiğimiz seçimlerde daha az oy aldığı yerlerden biri olan Çukurova ilçesinde seçim çalışmalarını yoğunlaştırdı. Çukurova’da adım atmadık cadde bırakmayan HDP adayları halk toplantıları ile çalışmalarını sürdürüyor. HDP Adana Milletvekili Adayları Rıdvan Turan ve Tugay Bek dün Çukurova’da bulunan Yüzüncü Yıl. Mahallesi sakinleri ile bir araya geldi.  

Sokak lambaları altında gerçekleşen toplantıda AKP ile koalisyon iddialarını değerlendiren Turan, Cumhuriyet gazetesindeki haberin tahrif edilerek yayıldığını belirterek “Eş Genel Başkanımız mitingde AKP ile ne koalisyon ne de dışarıdan destek gibi bir şeyin olamayacağını söyledi. Böyle bir algı yaratılmaya çalışıyor.” dedi. Neden 1800 lira asgari ücret sorusuna cevap veren Turan, 1800 liranın DİSK’in verilerine göre akademisyenler tarafından belirlendiğini kendi iktidarlarında asgari ücretin kural olmayacağını, ücretlerin toplu iş sözleşmesi ile belirleneceğini, ifade etti. 

Daha sonra Akkapı Mahallesinde çok sayıda vatandaşın katıldığı toplantıda konuşan HDP Adana Milletvekili Adayı Rıdvan Turan, Kobanê’de halkın dil, din, mezhep ayrımı yapmadan verdiği savaşla IŞİD’i durdururken Türkiye’de IŞİD’i besleyen AKP’yi durduramayacak mıyız?” diye sordu.  Suriye’de YPG saflarında Türkiyeli devrimcilerin savaştığını söyleyen Turan, “Orada savaşanların birçoğu alevi çocuğudur. YPG bu canilere karşı savaşırken Türkler Kürtler, Araplar, Süryaniler, Nusayriler YPG’nin yanında yer aldı. Bu kesimleri IŞİD belasından koruyan YPG’dir. Biz Türkiye’de AKP’yi durdurduğumuzda IŞİD’e giden destek de duracak” dedi.

IŞİD’in Kobanê’de durdurulmadığı takdirde bugün hedefinin Hatay olacağına dikkat çeken Turan, Kobanê’ye gittiğinde oradakilerin kendilerine Türkçe konuşan IŞİD’lilerin telsizden kendilerine sonraki hedeflerinin Hatay olduğunu söylediğini aktardı.  

HDP adayı Tugay Bek de, HDP olarak sınırda olduklarını belirterek “Belki bir oy bizi yüzde 10’un üstüne taşıyacak” dedi. (Adana/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

İZENERJİ işçilerinden grev uyarısı

SONRAKİ HABER

Tecavüzle suçlanan profesörün iddianamesi kabul edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa