20 Mayıs 2015 22:45

Öykü Ödülü Aliye Zorlu Mit’e verildi

Paylaş

Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği bu yılki Öykü Ödülü’ne Aliye Zorlu Mit’i layık gördü.
Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği, Türkiye öykücülüğüne yeni isimler kazandırmak amacıyla her yıl düzenlediği yarışmalarla öykü ödüllerini vermeye devam ediyor. Bu yıl düzenlediği Öykü ödülü yarışmasını daha önce öykü kitabı yayımlanmamış yazarların kitap bütünlüğüne ulaşmış, yayıma hazır dosyalarıyla katılabildiği yarışmanın ikincisini sonuçlandırdı. Sonuçlanan yarışmada 2015 Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği, Öykü Ödülüne Aliye Zorlu Mit laik görüldü.
Füruzan, Nursel Duruel, Özcan Karabulut, Ayşegül Tözeren ve Sedat Demir’den oluşan seçici kurul, Aliye Zorlu Mit’i ‘Eeee’ isimli dosyasında “Taşrayı ve taşradaki kadını içeriden keskin bir öykü gözüyle aktarabilmesi” nedeniyle ödüle layık gördüğünü açıkladı. Ayrıca seçici kurul, Caner Almaz’ın “Edebiyattan yaşama saf bir bakış’la oluşturduğu ‘Varolma Lokali’ isimli dosyasının; Okan Çil’in “Günümüz insanının yaşama, sevme, tüketme biçimini güçlü bir şekilde aktardığı” ‘Evvel Zaman Kalburu’ dosyasının ve Engin Barış Kalkan’ın “Bireyin yaşam ve sanatla ilişkisini gerçekçi bir biçimde aktardığı” ‘Rabarba’ isimli dosyasının ‘Övgüye Değer Dosya’ olarak anılmasına karar verdi.

ALİYE ZORLU MİT KİMDİR?

1958’de Burhaniye’de doğdu. Öykülerinden ‘Serin Avlu Dersleri’ Altkitap 2014 Öykü seçkisinde, ‘Mektup Sahiden Mektupken’ Gökkuşağı Kitabevi’nin 2014 Öykü Yarışması’nda yayınlanmaya değer bulundu. (Ankara/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Rusya 2018: Biri sorun mu dedi?

SONRAKİ HABER

Kanada'da Başbakan Trudeau tek başına hükümet kuracak çoğunluğa erişemedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa