15 Mayıs 2015 14:34

İkinci Şırnak Cumhuriyeti dönemi!

1990'lı yıllarda devlet yetkilerinin dillendirdiği 'Burası herhangi bir yer değil burası Şırnak Cumhuriyeti'dir' uygulamaları yeniden devreye konuldu. Askeri operasyonların ve sevkıyatların gün gün yoğunlaştığı Botan bölgesinin 200 kilometrelik sınır hattında onlarca askeri kontrol noktaları ve seyyar karakollar kuruldu. AKP hükümeti savaş hazırlığı görüntüsü verirken, uygulamalara tepki gösteren İHD Şırnak Şube Başkanı Emirhan Uysal, OHAL'in bölgede hiçbir zaman kalkmadığının altını çizerek, 'Burası Şırnak Cumhuriyeti'dir sözü İç Güvenlik Yasası'yla resmileşti' dedi.

Paylaş

Erdoğan ALTAN

AKP hükümetinin bölgede karakol, kalekol, HES ve 'güvenlik' barajları ısrarı devam ediyor. Tüm bu politikaların bir bir uygulamaya konulduğu Botan bölgesi yeniden 90'lı yılları andırıyor. 7 Haziran genel seçimlerinin yaklaşmasıyla "sınır ticaretini engelleme" adı altında Hakkari'nin Çukurca (Çelê) ilçesinden Şırnak'ın Silopi ilçesine kadar olan Federal Kürdistan Bölgesi sınır hattında Görümlü (Bespin) Taburu, Çalışkan (Gite) Taburu, Şehît Mesut Karakolu, Nazım Dinçer Karakolu, Siyah Kaya Taburu, Zeran Karakolu, Şenoba (Sêgirkê) Taburu, Aydoğdu Karakolu, Beşiktaş Jandarma Karakolu'na binlerce asker ve mühimmat sevkiyatı yapıldı. 

SEYYAR KARAKOLLAR

Uludere'nin Roboskî köyü, Şirit Yaylası, Yekmal köyü başta olmak üzere Şırnak'ın İdil (Hezex) ilçesinden Hakkari'nin Çukurca ilçesine kadar onlarca seyyar karakolun kurulması dikkat çekti. Şirit Yaylası ve Yekmal köyü yakınlarında kurulan seyyar karakollarda bulunan askerlerce son iki ayda sınır ticaretinde kullanıldıkları gerekçesiyle 40'a yakın katır kurşuna dizilerek öldürüldü. Son dönemde birçok kez Roboskî ve Federal Kürdistan sınırında bulunan Beyaz Tepe ve Dündağı'ndan HPG gerillaların bulunduğu Şehit Kendal bölgesine taciz atışları ve top atışları yapıldı. Silopi'den Cudi Dağı eteklerine yönelik hava destekli yapılan askeri operasyonlarda da artış oldu. 

ADIM BAŞI KONTROL NOKTASI

Sadece operasyonlar değil, askeri kontrol noktaları da kat be kat artırıldı. "İç Güvenlik Paketi" ile birlikte kontrol noktalarının artırılması dikkat çekti. İdil-Cizre arasında Düzova (Hoser) jandarma, Cizre-Şırnak arasında Kasrik (Qesrîk) jandarma, Şırnak girişinde Sanayı Kavşağı Polis noktası, Şırnak çıkışı polis noktası, Balveren (Gundikê Melê) Milli Taburu, Besta Taburu, Uludere Üçyol Jandarma, Yekmal köyü jandarma, Habur 2 Köprüsü jandarma, Çukurcaya bağlı Çığlı (Aşût) jandarma, Cizre girişinde polis noktası, İdil girişinde polis noktası, Şenoba (Sêgirk) jandarma, Yemişli jandarma, Andaç (Şivrezan) jandarma arama noktası kuruldu. Oluşturulan arama noktalarında araçlar didik didik aranırken, sıkı kimlik kontrolleri yurttaşları çileden çıkaracak noktaya getirdi. İHD Şırnak Şubesi'ne yapılan başvurularda da, Şırnak, Cizre ve Siirt üçgeninde bulunan Gabar Dağı eteklerindeki Giver, Mesukê, Bîrove (Görmeç), Qernê (Günedoğmuş), Êrê (Kapanlı), Basret (İncirli), Miştokê (Samanlı), Zivingok (Köprüce), Memîroka (Cevizli), Berbeq (İyice), Bikrê (Çiftekavak) ve Gelî (Kürekli) köylerinin de bulunduğu yol güzergâhları üzerinde askeri kontrol noktalarının kurulduğu bilgisi verildi. 

ÖLDÜREN 'GÜVENLİK' 

Şırnak'ta "güvenlik" adı altında artırılan baskılara dair bilgiler veren İHD Şırnak Şube Başkanı Emirhan Uysal, Türkiye Cumhuriyeti'nin güvenlik anlayışının halkın güvenliği olmadığını belirterek, güvenlik güçlerinin halkı düşman olarak gördüğünü ve uygumalarının da bu zihniyet sonucu olduğunu söyledi. 1990'lı yıllarda da "güvenlik" adı altında çok kirli uygulamalara başvurulduğuna dikkat çeken Uysal, "Tüm 'güvenlik' adı altında yapılanların yurttaşları öldürmekle sonuçlandığını bu halk biliyor" dedi. 

'BURASI ŞIRNAK CUMHURİYETİ' 

1990'lı yıllarda devlet yetkililerinin bir türlü ağzından düşürmediği "Burası başka yere benzemez, burası herhangi bir yer değil, burası Şırnak Cumhuriyeti'dir" sözlerini de hatırlatan Uysal, "Burası Şırnak Cumhuriyeti'dir söylemi hala devam ediyor ve bu söylem İç Güvenlik Yasası ile resmileşti" dedi. (Şırnak/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP'li belediye 24 yıl sonra Kürtleri hatırladı

SONRAKİ HABER

Öcalan'la görüşemeyen İmralı Heyeti, Kandil'e gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...