26 Nisan 2015 10:43

KA.DER Başkanı: HDP ile Meclis'teki kadın vekil sayısı yükselecek

HDP açıkladığı seçim beyannamesi ile kadınlardan tam not alırken, KA.DER Genel Başkanı Gönül Karahanoğlu, bildirgede kadın hakları savunucularının dile getirdiği tüm konuların bildirgede olduğunu belirterek, “Diğer partilerin aday listeleri kadın açısından ümit kırıcı oldu. HDP, Meclis'e girerse ve de aday listelerinde yer alan kadın adaylar seçilirse Meclis'te kadın vekil sayısı yükselecek. Ama bunu bir parti yükseltmiş olacak” dedi.

Paylaş

HDP, açıkladığı 12 başlıklı seçim bildirgesiyle diğer siyasi partilerden farklı olarak toplumun tüm kesimine hitap ederken kadın seçim beyannamesiyle de kadınlardan tam not aldı. Aday gösterme sürecinde de siyasette eşit temsiliyeti sağlamak amacıyla yüzde 48'lik kadın aday oranıyla dikkat çeken HDP, beyannamesinde "Bizler Kadınız" diyerek özgür kadınla özgür yaşamı kurma mesajı veriyor. Uyguladığı eş başkanlık sistemiyle temsilde adalet, yaşamda eşitlik, yönetimde ortaklaşma konusunda önemli adımlar kaydeden HDP, meclis tarzı örgütlenme modeliyle kadınların yerelde ve yerinden söz ve karar süreçlerine doğrudan ve etkin katılmasıyla toplumun ve siyasetin demokratikleşmesi yönünde önemli aşama kat edeceklerini belirtiyor. Dünya Ekonomik Forumu'nun 142 ülke üzerinden yaptığı araştırmaya göre, kadın-erkek eşitliğinde 125'inci sırada olan Türkiye'de, "Meclis'in yarısının kadın olduğu, kadın vekillerin kadın mücadelesini temsil ettiği, savaşın ve şiddetin olmadığı, başta erkek egemenliği olmak üzere, hiçbir egemenliğe tabi olmadığımız bir ülkede yaşamak istiyoruz" diye seslenen HDP, kadınları siyasete davet ederek yeni yaşamı inşa etmeye çağırıyor. 

HDP'nin kadın seçim beyannamesi kadın örgütleri tarafından olumlu karşılanırken Meclis'te siyasi partilerin milletvekili sayısında eşit-temsiliyeti öngörmesi gerektiğini ifade eden Kadın Adayları Destekleme Derneği'nin (KA.DER) verilerine göre, Türkiye'de 81 ilin 43'ünde kadın milletvekili yok ve şu an mevcut kadın milletvekili sayısı ise 79. Her seçim öncesi, siyasi partilere aday seçim sürecinde, "fermuar sistemi"ni uygulaması gerektiği çağrısında bulunan KA.DER, bu seçimlerde de "Biz ne diyoruz, siz ne anlıyorsunuz?" kampanyası başlatmıştı. Tüzüğünde toplumsal cinsiyet eşitliğine, Kadın Bakanlığı'nın kurulması, kadın eksenli anayasa gibi konulara yer veren KA.DER, siyasi partilerin adaylarını açıklamasının ardından AKP, CHP ve MHP'nin gösterdiği kadın aday sayısıyla sınıfta kaldığını ifade etmişti. Aday gösterme sürecinde HDP'nin "eşit temsiliyeti" yakaladığını dile getiren KA.DER Genel Başkanı Gönül Karahanoğlu, siyasi partilerin kadın aday oranlarını ve kadına yönelik hazırladıkları seçim bildirgelerini değerlendirdi. 

'CHP TÜZÜĞÜNDE OLAN YÜZDE 33'LÜK CİNSİYET KOTASINI YERİNE GETİRMEDİ' 

Başlattıkları, "Biz ne diyoruz siz ne anlıyorsunuz?" kampanyasını hatırlatan Karahanoğlu, "7 Nisan'da açıklanan aday listelerine baktığımızda kadın adaylar açısından hakikaten dediğimizi AKP, CHP ve MHP anlamadı" diyerek oranların "bu seçimlerde kadın devrimi yaşanacak" denilen söylemlerin çok altında kaldığını dile getirdi. CHP'yi gösterdiği kadın aday oranı konusunda eleştiren Karahanoğlu, "CHP, büyük şehirlerde kontenjanın üst sıralarını kadınlara ayıracağını söyledi ve verdiği sözü tuttu; ama bu toplam rakamın yüksek olmasıyla aynı şey demek değil. CHP, kendi tüzüğünde olan yüzde 33'lük cinsiyet kotasını da böylece yerine getirmemiş oldu" diye belirtti. 

'HDP'NİN ADAY LİSTESİ KADINLAR İÇİN UMUT VERİCİ' 

HDP'nin kadın aday sayısına olumlu baktıklarını söyleyen Karahanoğlu, şunları aktardı: "Çünkü, HDP, hemen tüm bölgelerde bizim önerdiğimiz fermuar sistemine uygun bir şekilde bir kadın ve bir erkek olarak adaylarını yerleştirmiş. Bu çok olumlu bir şey. Dolayısıyla, aday listeleri kadınlar açısından çok umut verici." 

'HDP'NİN BİLDİRGESİNDE KADIN HAKLARI SAVUNUCULARININ DİLE GETİRDİĞİ KONULAR VAR' 

AKP ve CHP'nin seçim bildirgelerinde kadına dair vurgular olsa da bu vurgunun en net bir şekilde HDP'de olduğunu dile getiren Karahanoğlu, “ Bir kere HDP'nin seçim bildirgesinin iki eş başkan tarafından da sunulmuş olması demokrasi ve eşit temsiliyet açısından hem içerik hem de görsel açıdan son derece umut verici. Sadece kadınlar için değil, gençler, kadınlar, LGBTİ bireyler için de bildirgede yer verilmiş olması da çok memnuniyet verici. 'Bizler Kadınız' başlığı altında bir bölüm var seçim bildirgesinde. Ve bildirgede biz kadın hakları savunucularının hep dile getirdiği konular yer alıyor" diye belirtti. 

'KADIN BAKANLIĞI'NIN KURULMASI BİZİM DE DAİMA SAVUNDUĞUMUZ BİR KONU' 

HDP''nin açıkladığı kadın seçim bildirgesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karahanoğlu, " Bildirgede, Meclisin yarısının kadın olduğu hatta eş başbakanlık sisteminin getirileceği gibi bir başlık var. Kadına yönelik şiddete en ağır cezanın verilmesi gerektiği ve kadının güvenle yaşayacağı bir ülke için mücadele edeceği başlıklar bizim de istediğimiz başlıklar. Yine Kadın Bakanlığı'nın kurulması var ki bu bizim daima savunduğumuz ve istediğimiz bir konu. Böylece kadının aile kurumuna sıkıştırılması değil özgür ve eşit birey olarak hem kamuda hem yaşamın içerisinde yer alması isteniyor. Aynı şekilde, kadın eksenli bir anayasanın yapılması bunlar hep bizim söylemlerimizle örtüşen olumlu başlıklardır" dedi. 

'HDP'NİN KADIN SEÇİM BİLDİRGESİNDEN MEMNUNUZ' 

HDP dışındaki partilere adaylık belirleme sürecinde "fermuar sistemi" ve "toplumsal cinsiyet eşitliği"ni sağlamaları konularında seslenen Karahanoğlu, tüm bunların hepsinin HDP'nin bildirgesinde yer almasının kendilerini memnun ettiğini belirterek, bunun tüm partiler tarafından da yerine getirilmesi gerektiğini dile getirdi. Karahanoğlu, "Diğer partilerin aday listeleri kadın açısından ümit kırıcı oldu bizim için. HDP Meclis'e girerse ve de aday listelerinde yer alan kadın adaylar seçilirse Meclis'te kadın vekil sayısı yükselecek. Ama bunu bir parti yükseltmiş olacak" diyerek toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanında yer bulduğu bir Türkiye istediklerini söyledi. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

HDP'nin Pendik seçim bürosuna taşlı saldırı

SONRAKİ HABER

Özgür Gelecek Gazetesi’nin üç muhabiri gözaltında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa