14 Şubat 2015 04:51

Van’a gelen Türk işçi linç edildi mi hiç?

Türkiye’nin batı illerine giden mevsimlik Kürt işçilerine yönelik linç girişimleri aralıksız sürüyor. Irkçı saldırıların bu defaki adresi Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 5 yıldızlı bir otelin inşaatında çalışan Vanlı Kürt işçiler oldu.

Paylaş

Fazıl ERÜŞ
Van

Türkiye’nin batı illerine giden mevsimlik Kürt işçilerine yönelik linç girişimleri aralıksız sürüyor. Irkçı saldırıların bu defaki adresi Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 5 yıldızlı bir otelin inşaatında çalışan Vanlı Kürt işçiler oldu. Sivaslı işçilerle, Vanlı işçiler arasında yaşanan olayda 3 kişi hastaneye kaldırıldı, çok sayıda kişi de hafif şekilde yaralandı. Olayın ardından Ayvalık’ı terk ederek Van’a gelen işçiler, üzgün. “Hiç bizim illerimize gelen Türk bir işçi saldırıya uğramış mı bugüne kadar” diye soruyorlar.
Saldırıya maruz kalan Vanlı işçilerden Muttalip Acar, yaşananları şöyle anlatıyor; “10 Ekim 2014’ten beri 15 kişiyle beraber ekmek parası için Ayvalık’ta bir inşaatta Sivaslılar ile beraber çalışıyorduk. İlk gittiğimizde bizi tanımıyorlardı. Bu nedenle bize ırkçılık da yapmıyorlardı. Ancak Vanlı olduğumuzu öğrendiklerinde bakış açıları değişti. Kendi aramızda Kürtçe konuştuğumuzda bize ‘İkinci kanala geçmeyin’ diyorlardı. İnadımıza milliyetçi şarkılar açıyorlardı. Biz ekmek parası için sesimizi çıkarmıyorduk. Ama psikolojimiz alt üst olmuştu.”
İşçilerden Furkan Acar ise “5-6 yıla yakındır şirket aracılığı ile batı illerinde çalışıyoruz. Bu muamelelere her zaman maruz kalıyoruz. Bize yapılan kabul edilemez. Biz kardeşiz, ekmek parası için gitmişiz” dedi. Çözüm sürecinin yaşandığı bugünlerde bile böyle ırkçı saldırılar yaşanmasının kendilerini kaygılandırdığını söyleyen Acar, “Onların bize karşı tavırlarına hep sessiz kaldık. Her defasında damarımıza basıyordular. Ve olan oldu” dedi. 4-5 ay boyunca sözlü tacize uğradıklarını söyleyen Hakan Acar ise “150-200 kişilik bir grubun lincinden zor kurtulduk. Güvenlik güçleri bizi zor olay yerinden kaçırdı. Bize kinle bakıyorlar” dedi.
Emre Acar adlı işçi ise “Oralarda bizi hor görüyorlar. Kendi dilimizle bile rahat konuşamıyoruz. Yıllardır batı illerine çalışmaya gidiyoruz. Hep bu zorluklarla karşılaşıyoruz. Ama bizim memleketimize gelen hiçbir Türk bu muamele ile karşılaşmıyor ve karşılaşmaz da. Çünkü biz kardeşçe yaşamayı biliyoruz” dedi.
Şevket Sekvan adlı işçi ise “Bu faşizan bir yaklaşımdır. Biz 10 kişiydik onlar 150-200 kişi. Bu böyle olmamalı. Biz ekmek parası için oralara gidiyoruz” dedi.

CANIMIZI ZOR KURTARDIK

Bazı gazetelerde kavganın Sivaslı işçilerin greve çıkması nedeniyle kavga çıktığı iddiasına yer verildiğini hatırlatan işçilerden Muttalip Acar, “Grevle ilgisi yok. Balıkesir’in yanlı medyası bunu bu şekilde lanse etti. Bizimle kavga etmelerinin nedeni Kürt olmamızdır. En son yemek sırasında bir tartışma yaşadık. Olan orada oldu. Daha sonra ülkücü grupları da yardıma çağırdılar. Bizi linç etmek istediler. Jandarma gelmeseydi bugün hayatta olmayabilirdik. Canımızı zor kurtardık. Bizi karakola götürdüler. Karakolun önüne bile gelmişlerdi. Daha sonra güvenlik eşliğinde İzmir’e götürüldük. Kendi imkanımızla memleketimiz Van’a geldik” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Artık gürültü çıkarmadan, iş bırakmadan zam alınmıyor

SONRAKİ HABER

13 Aralık haftasında vizyona giren filmler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa