04 Mart 2020 04:20

Hamaset kurtarır mı?

Paylaş

Bazen Erdoğan’ı yine birileri kandırıyor mu diye düşünüyorum.

Ekonomi berbat. İşsizlik rekor düzeyde. Acayip büyüklükte borç var. Böyle bir durumda sonuç alamayacağın bir savaşa giriyorsun ve dağa taşa para atıyorsun. Üstelik savaş nedeniyle silah satamıyorsun, tersine dışarıdan silah alıyorsun ya da daha önce aldığın silahları yenisini almak üzere tüketiyorsun. Savaştan içeride tek kâr sağlayan TSK’ye İHA ve SİHA satan Bayraktar Grubu.

Uluslararası hukuka göre ordunun Suriye topraklarında bulunmasının haklı bir nedeni yok. Adana Anlaşmasını ileri sürsen, anlaşma ülkene saldırı yapan teröristleri takip edebilmek için beş kilometre Suriye topraklarına girebileceğini söylüyor, oysa sen Birleşmiş Milletlerin terörist kabul ettiği silahlı güçlerle Suriye ordusuna saldırıyorsun. Astana, Soçi desen, bu anlaşmalarda sen Suriye’nin ulusal ve toprak bütünlüğünü sağlama hedefini kabul ettin ve İdlip’teki cihatçı silahlı grupları silahlarından 3-5 ay içinde arındıracağına söz verdin. Ama, tersine iki senede cihatçı gruplar İdlib’de yeni bir şeriat devleti kurdu.

Bir ay önce ABD’yi baş düşman ilan edip Rusya ile iş birliği yaparken şimdi ABD’den Rusya’ya karşı yardım istemeye başladın. Üstelik ABD ile Rusya arasında yüksek politika yaparken birine iki buçuk milyar, diğerine bir buçuk milyar dolar verip silah aldın ama birini kullanamıyorsun, diğerini vermediler. Elinde iki yedili ile karşındakine blöf yapmaya çalışırken, onlar sana Halkbank davası ve kişisel servetini gündeme getirdiler teslim olup masadan kalktın. Enerjinin tamamına yakınını Rusya’dan aldın; turizm ve tarım üretimini sadece onlara pazarlama üzerine bir düzen kurdun.

Sığınmacıları Avrupa’ya göndererek şantaj yapmaya kalktın, bütün dünya sana karşı pozisyon aldı. ABD ve Rusya ile ilişkilerin bozukken AB ile ilişkilerini de sığınmacılar nedeniyle iyice gerdin.

Libya politikan da iflas etti. Suriye politikan nedeniyle İran ile savaşır duruma geldin.

Şimdi hamasetle durumu kurtarmaya çalışıyorsun. Yine Kürt düşmanlığı üzerinden prim yapmaya çalışıyorsun. İdlib’de Suriye ve Rusya ile savaşmazsak Kürtleri kastederek yarın Urfa’da savaşmak zorunda kalırız diyorsun ama yandaşların dahi söylediğini anlayamıyor. Çünkü bir ay evvel PYD ve ABD’yi düşman ilan ettiğini, Fırat’ın doğusundan Irak sınırına kadar otuz kilometre derinlikte tampon bölge kurmaktan söz ettiğini henüz unutmadılar. Bir ay önce söylediklerinle şimdi Suriye ve Rusya ile savaşmanın bağını kuramadılar.

Savaş ve hamaset ile yeniden seçim kazanacağını düşünüyorsun belki ama kaybedilen savaş ile kimse şimdiye kadar seçim kazanamadı.

Savaşı bahane edip olağanüstü halle herkesi bastırıp seçimi alırım diyorsan yukarıda yazdığımız koşullarda bu da zor.

Bu kez kandıranlar galiba seninle işlerinin bittiğine karar verdi. Üstelik yeni dönemin günah keçisi ilan edecekler. Türkiye’yi batıran adam diye en az bir elli yıl kullanacaklar.

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...