22 Şubat 2020 04:14

Bluetooth cihazlarda yeni tehlike: Sweyntooth

Paylaş

Bluetooth, zaman zaman kullanıcıları çıldırtsa da getirdiği bazı kolaylıklar nedeniyle kulaklıklardan elektronik kapı kilitlerine, saatlerden medikal cihazlara pek çok üründe kullanılan bir teknoloji. Bluetooth’un kullanım alanlarının genişliği ve medikal teknolojiler gibi hayat ile ölüm arasındaki farkı belirleyebilecek bazı sistemlerde kullanılması Bluetooth teknolojisinin kendisinde keşfedilen açıkları daha da kritik hale getiriyor. Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesinden bir grup güvenlik araştırmacısı 12 ciddi açık keşfettiklerini duyurdu.

Araştırmacıların adını Sweyntooth koyduğu bu 1 açık Bluetooth Düşük Enerji (BLE) protokolünü kullanan yazılım geliştirme kitlerinden kaynaklanıyor. Bir saldırganın Sweyntooth açıklarını kullanabilmesi için Bluetooth menzilinde olması gerekiyor. Araştırmacılar aralarında en büyük çip üreticilerinden biri olan Texas Instruments’ın da bulunduğu 7 ayrı üreticinin çiplerinde söz konusu açıkları tespit etmeyi başarmış. Bu üreticilerin Sweyntooth açıklarına sahip çiplerini kullanan ise en az 480 cihaz tespit edilmiş. Sweyntooth açıklarına sahip çiplerin hangi cihazlarda kullanıldığını dışarıdan tespit etmek kolay bir iş olmadığından açıklardan etkilenen cihaz sayısının bu sayının katbekat üstünde olduğunu rahatça söyleyebiliriz.

Kulaklık, hoparlör, akıllı saat vb. cihazlardaki açıklar genelde biraz rahatsızlık yaratsa da tümüyle tahammül edilemez değildir. Ancak söz konusu olan medikal cihazlar gibi ciddi riskler yaratabilecek olduğunda konunun çok daha ciddi şekilde ele alınması gerekir. Sweyntooth açıklarından etkilenen cihazlar arasında geçici kalp pilleri ve kan şeker ölçüm cihazları gibi medikal cihazlar gibi ciddi hayati tehlike yaratma potansiyeline sahip cihazlar da var.

Açıklara sahip çiplerin üreticilerinin çoğu açıklar için çeşitli yamalar yayımladı. Söz konusu çipleri kullanan cihazların üreticilerinin de kendi cihazları için yamayı uyarlayıp yayımlaması gerekiyor. Medikal cihazlardaki açıkların yamanmasını sağlamak üzere ise ülkelerin sağlık kuruluşlarının ciddi tedbirler alması şart.

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...