19 Şubat 2020 04:24

Darbe olacak mı?

Paylaş

İktidar destekçisi medyada darbe olacağı üzerine haber ve yorum yazıları bir düğmeden basılmış gibi yayınlanmaya başladı. Belli ki, bu haber ve yorumların gündeme getirilmesinde iktidarın oluru var.

Darbe haberlerine karşı çeşitli yorumlar yapılıyor. İktidar yanlıları 1960 Darbesi gibi orta kademedeki subayların emir, komuta silsilesi dışında darbe yapabileceğini söylüyor. İlker Başbuğ’un FETÖ’nün siyasi ayağı konusundaki ani çıkışı ve bu çıkışın bir kısım Ergenekon ve Balyoz sanıkları ile çevrelerinin adeta bir kampanya yaparcasına desteklenmesi darbe girişiminin bir unsuru olarak değerlendiriliyor.  Darbe olamayacağını savunanlar ise darbe yapacaklar olarak tarif edilenlerin ulusalcı, Avrasyacı subaylar olduğu, fakat iddiacıların bu güçlerin ABD‘nin desteklediği bir darbe yapacakları iddiasının kendi içinde çelişkili ve tutarsız olduğunu söylüyor. Bu taraf, darbe iddiaları ileri sürerek aslında iktidarın kendi egemenliğini güçlendireceğini 20 Temmuz 2016 tarihindeki gibi OHAL ilanı ile yeni baskıların gündeme getirilmek istendiğini söylüyor. Bu tarafın bir diğer iddiası ise orduda son yıllarda zaten sadece AKP ve MHP’ye fikren yakın olan subayların kaldığını belirterek, kendi kendilerine mi darbe yapacaklar diyorlar.

İddiaların hangisinin doğru olduğu mevzuundan bağımsız olarak tespit etmemiz gereken bir husus var ki, kimse buna itiraz edemez; AKP iktidarına destek giderek azalıyor, İktidar ekonomik kriz ve Suriye politikaları nedeniyle çok sıkışmış durumda, hatta yönetebilmek için savaşı dahi göze almış görünüyor. Bu durum da, egemen güçler arasında bölünmeleri, farklı tutum almaları çoğaltıyor. 15 Temmuz darbe girişiminde Erdoğan ve AKP’yi destekleyen MHP ve ordu içindeki güçler belki de Erdoğan ile bazı konularda ciddi ayrışma içinde. Önümüzdeki günlerde bu konular daha netleşecek. Darbe hazırlığı mı, erken seçim zorlaması mı, Suriye politikalarının değiştirilmesi mi, ABD ile ilişkilerin on sene öncesine dönmesi mi, ABD’den iyice uzaklaşıp Rusya ve İran ile ilişkilerin daha da derinleştirilmesi mi istenilen? Bunlar daha da belirginleşecek. Fakat, şu anda kesin olan bir şey varsa; o da önümüzdeki günlerde siyasetin daha da ısınacağıdır. İşçi sınıfı ve emekçiler daha sıcak siyaset günlerine hazır olmalıdır. Egemen sınıfların kendi içindeki çatışmalarına yedeklenmek yerine bağımsız sınıf siyasetlerinin etrafında emekçileri toplamak için daha güçlü çalışmalıdır. İnsanlar artık darbelerden, OHAL’lerden, savaşlardan bıktı. Daha fazla hak, daha fazla özgürlük talep ediyor.

****

Sevgili Cemal Dursun’u kaybettik. Evrensel Gazetesi’nin temel direklerinden biriydi. Onu hep hatırlayacağız. Örnek göstereceğiz. Bütün sevenlerinin acısını paylaşıyorum. Hepimizin başı sağolsun. 

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...