26 Kasım 2019 04:05

Şu vergi meselesi...

Paylaş

Tekerlemedir! “Adalet mülkün temelidir” denir! Mahkeme kürsülerinin arka duvarında yazar. Burada “mülk” devlet demektir. Ama bilinir ki mülk mülktür ve devletin niteliği de, şimdi artık giderek işe gelmese bile, atalar tarafından mülk ve mülkiyetle belirlenmiştir. Devlet özel mülkiyetle bağlıdır. Mülkiyet dediysek herkesin başını sokacağı ev falan değildir; mülkiyetin büyüğüdür. Eskiden kölelerle birlikte topraklar. Şimdi başta fabrikalarla bankalar. Devlet, özel mülkiyet, ucundan, iş bölümüyle görünmeye başladığında sökün eder. Ve mülkiyet toplumsallaşıp, herkes ürettiği kadar yemekle kalmayarak, ihtiyacı kadar yemeye ve eğlenmeye ve istediği her şeyi yapmaya başladığında sönüp gidecektir.

Mülk ve devletle bağlantılı diğer temel tekerleme de şudur: “Vergi vermek kutsal bir vatandaşlık görevidir”. Özel mülkiyetin garantörü devlet, onu hakkıyla koruyabilmek için kendisini finanse etmek üzere salma çıkarır. Haraçtır. Halkın değil devletin ihtiyacıdır. Üstelik halktan alınıp halka karşı kullanılır. Azı halkın da yararlanacağı yol yapmaya, su getirmeye filan gider. Çoğuyla devlet bürokratlarını besler. Silaha harcanır. Teşvik ve kredi olarak patronlara dağıtır. Düzen savunuculuğu yapanlara, yandaşlaştırılan medyaya, din istismarının örgütlenmesine... yatırılır. Diyanete örneğin 2020 bütçesinde 11.5 milyar ayrılmıştır. O da faize karşı olduğu için, faizden de kazanır: 2018’de faiz kazancı 2.354 milyon TL’dir. Bir kısmının da “Bal tutan parmağını yalar” hesabı devlet çarkını dördürenlerin cebine gittiğini bilmeyen yoktur.

İş böyle olunca, “adalet”i, ne düzenin tümünde ne de vergi düzeninde bulabilirsiniz. Adaletin şakulü kayıktır! Rakam bolluğu olacak, ama şu vergi düzenine bir göz atmadan olmaz.

2018’in vergi şampiyonları açıklandı. Utancından olacak; ilk 100’ün 57’si adının açıklanmasını istemedi.

İsimsiz ilk ikisinin ardından üçüncü Vehbi oğlu Rahmi Koç, dördüncü de (ölmesine rağmen) Şarık Tara oldu.

Ödedikleri vergi dudak uçuklatan cinsten. Sıkı durun. Rahmi Bey 54, Şarık Beyse 36 milyon ödüyor! Ne çok!

2018’in 500 büyük şirketi önceden açıklanmıştı. İlk 11 içinde Rahmi Bey’in büyük hisse ve mal sahibi olduğu 4 şirket bulunuyor. TÜPRAŞ birinci ve 2018 geliri 34.85 milyar (milyon değil) TL. Arkadan sırasıyla, 6. Ford-OTOSAN (18.28), 9. Arçelik (16.1) ve TOFAŞ (14.23) geliyor. Tümünün geliri milyar TL ile ölçülüyor ve 14 milyarın altında geliri olanı yok. Ve büyük ortak ya da mal sahibi 54 milyon vergi ödüyor. Bir işçiye göre çok çok büyük para, ama Rahmi Bey’e göre 54 milyoncuk!

Gelir vergisi yüzde kaçtır, Rahmi Bey’in ödediği yüzde ne yapıyor? Koç Holdingin egemenliğindeki diğerlerini saymadan sadece yukarıdaki 4 şirketin yıllık gelirleri toplanırsa 83 milyar dolayında bir yekün tutuyor. Başka ortaklar da var, ama “baba ortak” Rahmi Bey 54 milyon vergi ödüyor. Milyarla milyon arasında üç sıfır fark var, yani, milyon binle çarpılırsa milyar yapıyor. Eeee? Binde bir bile tutmuyor Rahmi Beyin “kutsal” ödemesi!

Hesabı değişik de yapabiliriz. Forbes servet büyüklükleri bakımından en zenginleri de açıkladı. Servet zengini Rahmi Bey’in 7. 2016’da 2, 2017’de 2.2, 2018’de 2.5 milyar dolarlık malı, mülkü, parası var. 2.5 milyar hem de doların vergisi birkaç on milyon mu olurmuş?! Ortalama 500’de birini vergi olarak veriyor beyimiz!

Rahmi Bey’le 7. Sırayı paylaşan Şarık Tara da 2.5 milyar dolarlık servet sahibi. Mülkü olan ENKA İnşaat da en büyükler arasında 19. şirket ve 2018 geliri 10.58 milyar TL. Şarık Bey’in vergisiyse 36 milyon TL. Şıp demiş, Rahmi Bey’in burnundan düşmüş! O da Binde 3.6 vergi ödemesi yapıyor. Çok KUTSAL!

Karşılaştırma için bir de asgari ücretli işçiye bakalım. Asgari ücret, brüt 2 bin 558.40 TL. Vergi kesintileri şöyle: gelir vergisi yüzde 15, SSK primi yüzde 14, sanki işsize ödeniyormuş gibi, işsizlik sigortası fonu yüzde 1. Biraz da damga vergisi. Toplam 729.38 TL kesintiye gidiyor. “Şükürler olsun ki”, kesintilerin bir bölümünü patronlar karşılıyor. İşçinin ödediği aylık vergi 537.5 TL oluyor ve net asgari ücret 2 bin 20.91 TL’ye iniyor. Koç ve Tara türü tekelci patronlarınki binde 1 ile 4 arasındayken, işçinin ödediği vergi oranı yüzde 21. Alın size “mülkün temeli” olarak “ADALET”!

Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...