15 Ekim 2019 03:50

Bu filmi çok gördük

Paylaş

ABD’nin Orta Doğu’ya yönelik hegemonya projesi bir kez daha kesin olarak çöktü, hani şu BOP projesi vardı ya! RTE, eş başkan falandı…

Meğer ise Reisin kafasındaki, aynı demokrasi otobüsü gibi, orta durakta aktarma yapıp BÜP projesine geçmekmiş!

Yani Büyük Ümmet Projesi… İlkin Mısır gitti, arkasından Tunus, derken Suriye dikiş tutmadı, elinde kaldı mı bir Hamas!

Maşallah bir RTE kalmıştı, Filistinlilerden alay oluşturmak, o da oldu sonunda, Kürt cephesine sürülmek üzere.

Filistinliler tam bir tragedya. Önce Ürdün’den kovuldular, sonra Lübnan’dan. Suriye BAAS’ının Esad’ı kendi Filistin örgütü kurar da, Irak BAAS’ının Saddam’ı kendi Filistin örgütünü kurmaz mı?

Biat etmeyen Filistinlilere az zulmetmediler, balık istifi doldurdular Muhaberat zindanlarına.

İlkin, Faysal’ın Büyük Suriye projesi vardı, tutmadı; arkasından Nasır’ın Birleşik Arap Birliği projesi geldi. 

Suriye ile 1958 yılında kurulan BAC, 1961 yılında dikiş tutmadığı için dağıldı. Kuzey Yemen, Nasır’ın Vietnam’ına dönüştü. (Şimdi nasıl S. Arabistan’ın Vietnam’ına dönüştü ise)

Aslında her şey ne kadar güzel düzenlenmişti ABD tarafından “Sovyet tehditine” karşı.  NATO’dan sonra, ek zincir olarak CENTO kuruldu. Bir de Uzak Doğu’yu güvence altına alan SEATO vardı 1954 yılında kurulan. Türkiye ile Pakistan, Atlantik’ten Büyük Okyanus’a uzanan zincirin birleştirici halkası rolündeydi. 

TC, hem NATO hem CENTO üyesiydi. Pakistan ise hem CENTO, hem SEATO üyesi.

CENTO yani Merkezi Anlaşma Örgüne, METO da deniyordu, yani Orta Doğu Anlaşma Örgütü.

Aslında CENTO, İran’da Musaddık hareketinin yükselmesinden, Mısır’da da Nasır öncülüğündeki devrimden sonra, SEATO ise, Fransızların Vietnam kurtuluş hareketi karşısındaki  Dien Bien Fu yenilgisinden sonra kuruldu da diyebiliriz.

CENTO’nun üyeleri TC, İran, Irak ve sıkı durun, İngiltere idi. Ne işi var Orta Doğu’da onların demeyin. Kıbrıs elbette!

SEATO’nun üyeleri ise, Avustralya, Filipinler, Yeni Zelanda, Tayland, yine sıkı durun, BM Güvenlik Konseyinin 3 daimi ülkesi Fransa, İngiltere ve ABD idi.

Böylece ABD okyanuslar arası zincirin hâkimi konumundaydı.

Zincir ilkin Orta Doğu’da kırıldı. İngiltere, Fransa ve İsrail karşısında Süveyş savaşından başarı ile çıkan Nasırcılık, 1958 yılında Lübnan’da güçlendi. ABD müesses nizamı, ancak Lübnan’a asker çıkararak sağlayabildi, iktidarı ele almalarını engelleyebildi.

Körfez Savaşı başlarken, Özal’ın heves koyması gibi Menderes’e, Lübnan’a dalmak istenildi. Zayıflayan iktidarının dış maceraya ihtiyacı vardı. Şimdi RTE’nin olduğu gibi. ABD, oturun oturduğunuz yerde dedi, bir çuval inciri berbat edeceksiniz, Osmanlı travmasını hatırlatacaksınız demeye getirdi.

CENTO, Nasırcılığın yayılmasına, Sovyetlerle ittifak kurmasına karşı 1955 yılında oluşturuldu. Hem de merkezi Bağdat olarak. Kıbrıs’ta halen var olan İngiliz üssü, aynı zamanda bir CENTO üssü idi. 
Gencecik Ürdün kralı Hüseyin ile Irak kralı İngiltere’de aynı koleje gitmişlerdi, iyi arkadaşlardı. Mısır ile Suriye BAC’ı kurunca, onlar da hemen İngiltere misali Birleşik Krallık kurmazlar mı?

Bir de Ankara, bekar genç kral Hüseyin’e, dünya güzeli bir Osmanlı prensesi ayarlamaz mı? Zaten Başbakan Nuri Said desen Çerkes kökenli bir eski Osmanlı zabiti.

Aman Allah’ım, Bağdat’taki CENTO merkezinde bir muhabbet, bizim Bayar, Menderes, Nuri Said ve genç kral Faysal arasında. (Yani RTE’ye oranla sözde yeni osmanlıcılık için o zaman daha çok fırsat vardı!)

Nuri Said Paşa, Lübnan’a Albay Abdülkerim Kasım başkanlığında bir askeri müdahale gücü yollamaya karar verdi. Ama bu özel birlikler, Lübnan’a gitmek yerine, üstelik tam da Fransız devriminin yıldönümü olan 14 Temmuz’da ihtilal/darbe yapmaz mı?

Menderes ve Bayar ikilisi, bu kez Irak’a askeri müdahalede bulunmaya kalkıp, Amerikalılar tarafından zor durdurulmaz mı?

CENTO nun adında da bir uğursuzluk var herhalde, Irak 1958 yılında çekilince merkez Tahran’a kaydı. 1979 İran devriminden sonra dağıldı. 1977 yılında Vietnamlıların zaferinden sonra, SEATO’nun dağılması gibi.

Reklam
Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa