24 Mart 2019 03:56

Dünyanın bütün çocukları birleşin!

Paylaş

Çocukların hakları ile var olduğuna inanan, çocukları hakları ile sevenler bana çeşitli yollarla videolar gönderiyorlar. Çocukları hakları ile sevenler kimlerdir, açmak yararlı olabilir. Çocukları hakları ile sevmek onları bir nesne gibi görmemek, daha en baştan bir özne olarak kabul etmek anlamına geliyor. Bir diğer değişle, çocuklara birer biblo veya oyuncak gibi davranmamayı; onlara kutsal bir yaratık gibi bakmamayı; yani bir nesneymiş gibi görmemeyi gerektiriyor. Çocukları soy sürdürmek, tarla sürdürmek veya birileri tarafından hazırlanmış düşleri gerçekleştirmek için kullanılması gereken araçsal nesneler gibi düşünmemeyi gerektiriyor.

Çocukları hakları ile sevenler, sık rastlanan türden videolar göndermiyorlar çünkü çocukları birer eğlence nesnesi yerine koyan videoların çocuklara bir yararı yok. Çocukları hakları ile sevenler, onları ciddiye almayı bilen insanlar. Gönderdikleri videolar sevginin ötesinde, hem farkındalık, hem de hayranlık uyandırıyor.

Bu videoları defalarca izlerken aklıma hep aynı düşünce geliyor. Çocuklar birleşmeli! Olabildiğince erkenden, hiç gecikmeden birleşmeli! Dünya, dünyanın sonunu getirmek isteyenler ile dolup taşıyor. Kendini bir şey sanan, gözü para ve iktidardan öte bir şey görmeyen, hatta kendini tanrının özellikle seçtiği biri gibi gören reisçikler çoğaldıkça çoğalıyor.

Evet, çocuklar birleşmeli! Olabildiğince erkenden, hiç gecikmeden, daha bebekken birleşmeli. Dişsiz bebekler iki dişli bebekler ile birleşmeli. Dişleri daha yeni çıkan, küçük birer inci gibi parlayan bebekler ile dişleri daha yeni belirmeye başlayan, bol bol diş yerlerini kaşımak isteyen bebekler birleşmeli. Dört dişi olan bebekler onlara katılmalı. Onlara dişleri bollaşan çocuklar da katılmalı...

Az dişli çocukların, çok dişli çocuklarla birleşmesi çok önemli çünkü karşılarına hiç gecikmeden haklara, adalete ve özgürlüğe diş bileyenler çıkacak. Güçsüzlere diş geçirmeyi, yoksulların ekmeğinden bir diş daha çalmayı erdem sayanlar ile karşılaşacaklar. Dünyayı bir talan ve savaş alanı gibi görenlere, insanlığa zarar verdikçe bütün dişlerini göstererek gülmekten utanmayanlara karşı kendilerini savunmaları gerekecek.

Gözleri henüz yeterince güçlenmemiş, çevresini zar zor seçen bebeklerle, gözlerini yeni olan hiçbir şeyi kaçırmayacak denli sıkı kullanabilen daha büyük bebekler birleşmeli. Onlara gözleri iyi görmeyen bebeklerle, hiç görmeyen bebekler de katılmalı. Gözleri çekik olanlar, çekik olmayanlarla birleşmeli. Gözleri koyu renk olanlarla açık renk olan çocuklar da birleşmeli. Gözlük veya lens takan çocuklarla takmayanlar da birleşmeli.

Çocuklar birleşmeli çünkü çocuklara haklarını kavrayabilmek ve savunabilmek için iki çift gözden çok daha fazlası gerekiyor. Güçsüzlere kötü gözle bakanlar, yoksulların ekmeğine bile göz dikenler çoğaldıkça çoğalıyor. Başkasının önüne geçen gözü açıklara “girişimci” denilen; başkalarının payını kapan gözü doymazlara “başarılı iş adamı/kadını” unvanı verilen yerler çoğaldıkça çoğalıyor.

Çocukların birleşmesi ve gözlerini gerçeklerden ayırmaması çok önemli çünkü onların gözlerinin gerçekleri görmemesi için üretilen ideolojiler her yerde. İnsanı insana yabancılaştıran, halkları halklara düşmanlaştıran, toplumu kutuplaştıran ideolojilere -milliyetçilik, ırkçılık, dincilik, cinsiyetçilik– ve tüm türevlerine karşı çocukların gözlerini hiç kırpmadan direnmesi gerekiyor.

Evet, çocuklar birleşmeli! Bütün dünyanın çocukları, birleşmeli! Ten rengi, göz rengi, diş sayısı, ana dili, cinsiyeti nedeniyle başka çocuklara yabancılaşmayı reddetmeli. Kız çocuklara, engelli çocuklara, sığınmacı çocuklara “ikinci sınıf insan” muamelesi yapılmasını reddetmeli. Kendi inancını başka insanları aşağı görmek için yeterli sayan tüm dini anlayışları reddetmeli. Adaletsizliği, acımasızlığı, sömürüyü, emperyalizmi, tüm dayatmaları ve boyundurukları silip atmalı. Haksızlık ve acılar ile dolu bir dünyaya şükretmeyi reddetmeli...

Evet, çocuklar birleşmeli! Bütün toprakların harika çocukları, sizleri ve tüm dünyayı kirletmek isteyenlere karşı birleşin!

DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa