21 Mart 2019 04:47

Yaşasın Newroz; Newroz pîroz be!

Paylaş

Miladi takvime göre 21 Mart, Newroz; tarihin bilinmeyen zamanlarından beri Ön Asya, Orta Asya (ve Kafkasya) halkları tarafından kutlanan çok önemli bir bayramdır.

Newroz, uzun kış aylarından sonra doğanın yeniden canlanmasının, baharın, eskinin bağrından yeninin uç vermesinin müjdecisi olurken aynı zamanda halklar arasında barışın, kardeşliğin; zalimlere (Dehaklara) karşı da mazlumların (Kawaların) başkaldırısının bayramı olarak kutlanmaktadır.

Bu yüzden de bölgeye emperyalist müdahaleler derinleşip yerli gericiliklerin birbiriyle çıkar kavgası büyüdükçe; halkların, ezilenlerin özgürlük, barış mücadelesi de büyümekte ve Newroz değerlerinin yayılması ihtiyacı, olmadığı kadar artmaktadır.

SON YILLARIN EN KÖTÜ KOŞULLARI

Kürt halkının özgürlük ve eşit hak mücadelesinin büyümesine paralel olarak Newrozlar, son yıllarda Kürt halkının milyonlar halinde katıldığı coşkulu etkinliklere sahne olmaktadır. Yanı sıra Newroz, Türkiye’nin gerçekten demokratikleşmesinden yana olan herkes tarafından kutlanmaktadır.

Kuşkusuz ki bu yıl da Newroz, geniş yığınların katıldığı kutlamalara sahne olacaktır. Üstelik talepleri daha da acilleşmiş olarak!

Çünkü bu yıl Newroz;

“Kayyım” atanmış yerel yönetimlerin kayyımlardan geri alınıp asli sahipleri olan halka iade edileceği, adil olmayan koşullarda Kürt halkı ve partisinin çok ağır suçlamaların hedefi olduğu ve sınır içinde dışında askeri operasyonların aralıksız sürdürüldüğü bir dönemde kutlanmaktadır.  Cumhur İttifakının, özgürlük ve demokrasi talebini “Türkiye’nin bekası tehdit atında” gerekçesiyle devletin tüm olanaklarıyla Kürt siyasi güçlerinin üstüne yürüdüğü ve tüm ilerici demokrat güçleri hedefe koyduğu sürece denk gelmektedir. HDP’nin Eski Eş Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ başta olmak üzere binlerce Kürt siyasetçinin cezaevlerine konduğu, ülkenin bir siyasetçi ve gazeteci hapishanesine dönüştürüldüğü ortamda kutlanmaktadır. HDP’nin Meclis dışına itilerek marjinalleştirilmesi, hatta kapatılması için manevraların yapıldığı, Kürt sorunundan, Kürtlerin haklarından söz etmenin bile “teröre destekle” suçlandığı, “Öcalan’ın tecridine son verilmesi” için, Milletvekili Leyla Güven ve cezaevlerindeki çok sayıda tutuklunun açlık grevlerinin “ölüm sınırında” olduğu koşullarda kutlanmaktadır.

BARIŞIN, ZULME KARŞI MÜCADELENİN BAYRAMI

Yukarda ana hatlarıyla ifade etmeye çalıştığımız son yılların bu en kötü tablosu, elbette kendiliğinden oluşmamıştır. Tersine Türkiye’yi “tek parti tek adam rejimi”ne sürükleyen güç odakları ve onların siyasi temsilcileri olan AKP-MHP İttifakı tarafından izlenen politikaların bir sonucu olarak oluşmuştur.

Bu yüzden de bu tablonun değiştirilmesi; Türk, Kürt, her milliyetten, her inançtan Türkiye halklarının mücadelesiyle mümkün olabilecektir.

Dolayısıyla Newroz sadece Kürt halkının değil, aynı zamanda Türk halkı ile birlikte her milliyetten halkın, eşit haklar temelinde ve barış içinde birlik ve bütünlüğünün, kardeşliğinin de sembolüdür.

Newroz böyle ele alındığında; baharın, uyanan doğanın müjdecisi olduğu kadar özgürlüğün, emperyalist-gerici güç odaklarına karşı mücadelenin de müjdecisi olacaktır.

HER ŞEYE KARŞIN, NEWROZ’UN GÜCÜYLE...

İçinde geçtiğimiz dönemin bütün olumsuzluklarına karşın 2019 Newroz’u; emperyalistlerin ve gericiliklerin, bölgeye savaş, ölüm ve göçten başka bir şey getirmeyen politikalarına, halkları birbirine kırdırmayı hedefleyen yayılmacı, ayrımcı girişimlere karşı barışın, halkların kardeşliğinin; birlik, mücadele ve dayanışmanın güçlenmesine katkı yapan bir gün olacaktır.

Bunlar ve daha fazlası için, Newroz’un;

Bölge halklarının boğazlaşmasına yol açan emperyalistlere ve bölge gericiliklerine karşı halkların birliğine ve ortak mücadelesine katkı yapması, Bölge ve ülkemiz halklarının; eşit haklar ve özgürlükler temelinde birliklerinin güçlenmesine, Açlık grevleri ve Kürtlerin taleplerine yönelik pozitif hassasiyetlerin yaygınlaşmasına, Özellikle Türk halkının, son iki seçimden de öğrendikleriyle, daha bilinçle hareket etmesine, Bölgede ve Türkiye’de barışın egemen olmasına katkı yapması dileği ile,...

Yaşasın Newroz!

Newroz Pîroz Be!

 

DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa