25 Temmuz 2018 08:05

Tencere dibin kara

Paylaş

Mesut Özil olayı, diğer şeylerin yanı sıra Türk milliyetçiliğinin ikiyüzlülüğünü bir kere daha ortaya serdi.

Mesut Özil ve ailesi Almanya vatandaşı. Babası ve annesi ya da onların babası ve annesi ekonomik nedenlerle Almanya’ya gitmiş olabilir ama şimdi ekonomik durumları gayet iyi. Türkiye’de ya da başka bir ülkede yaşayabilirler ama onlar Almanya’da yaşamayı tercih ediyor. Zorunlu olarak orada değiller.

Mesut milli takım seçme aşamasına gelindiğinde Almanya’yı tercih ediyor. O zaman Türk milliyetçileri Mesut’u hain ilan ediyor. Bu işten anlayanlar Mesut Alman Milli takımını tercih etmeseydi kariyeri farklı olurdu diyor. Ne Real Madrid’e ne de Arsenal’a gidemezdi diyorlar. Yani Mesut ve ailesi daha fazla para kazanmak, daha rahat yaşamak, daha çok ünlü olmak için Türkiye yerine Almanya’yı seçmiş.

Alman milliyetçilerinin Mesut’a takmaları maçlarda milli marşlarını söylememesi üzerine başladı. Alman vatandaşı ise ve biliyorsa neden Alman milli marşını söylemiyor diye eleştirdiler. Daha sonra ise Erdoğan ve AKP Almanya’yı hedef aldığında Mesut’un Erdoğan ile bir kaç kez birlikte resim vermesine ifrit oldular.

Mesut’un yaptıkları beni rahatsız etmez. Alman vatandaşı olduğu halde kendini Türk ve Müslüman olarak tanımlayabilir; vatandaşı olduğu hükümet ile Erdoğan kapıştığında Erdoğan’ı destekler mesajlar verebilir ama Türk milliyetçileri Mesut’u nasıl destekler, nasıl alkışlar bunu anlamak güç.

Türk milliyetçileri Mesut’un yaptıklarını sonradan Türk vatandaşı olmuş biri yapsa ne yapar acaba? Ezelden beri Anadolu’da yaşamış Kürt, Ermeni, Rum futbolculara yaptıklarına bir bakınca olumlu bir şeyler söylemek mümkün değil.

Bakmayın siz bu seneyi Lefter yılı ilan etmelerine; Lefter’in hayatını bir okuyun yapılanları görün.

Beşiktaş bile Aras’ı oynatamadı.

Amedspor ve futbolcularına yapılanları herkes hatırlar. Daha dündü.

Alman milliyetçilerini, faşistlerini lanetleyelim ama Türk milliyetçilerinin, faşistlerinin de sahte antifaşistliklerini dosta düşmana anlatalım. Onların da Alman faşistlerinden aşağı kalır yanları yok. Aynı zamanda ikiyüzlüler, yalancılar.

Alman milliyetçileri ile Türk milliyetçilerinin durumu: Tencere dibin kara, seninki benden kara misali.

DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa