09 Aralık 2017 03:40

Çocuklara oyunlar

Paylaş

Daha önceki yazılarda dijital dünyada çocuklar için iyi eserlerin de kötü eserlerin de olduğunu belirtmiş ve bunların nasıl seçilebileceğini kısaca ele almıştık. On binlerce oyun ve uygulama arasından uygun olanları bulmak başlangıçta pek kolay olmayabilir. Bu nedenle hızlıca çocuklara uygun birkaç oyun ya da uygulama bulmak isteyen ebeveynler için kısa bir liste derledim:

- GCompris: 2 ile 10 yaş arası çocuklar için yüzü aşkın mini oyun ve aktivite içeren ve hemen her platformda çalıştırılabilen bir yazılım GCompris. Aktivite ve oyunlar okuma, aritmetik, bilim, renkler, coğrafya ve daha pek çok konuyu kapsıyor. GCompris uygulamasını kendi sitesinden [0] ücretsiz olarak ya da Android ve Microsoft marketlerinden düşük bir ücret karşılığında kolayca yükleyebilirsiniz.

- ChildsPlay [1]: Okul öncesi dönem için çeşitli oyun ve aktiviteleri derleyen ücretsiz Windows, Linux ya da MacOS altında sorunsuzca çalıştırabileceğiniz bir yazılım. 

- Stellarium [2]: Hava ve ışık kirliliği nedeni ile şehirlerde gece gökyüzünü gözlemlemek pek kolay değil. Stellarium, planetaryumlarda da kullanılan; çıplak göz, dürbün ya da teleskopla gökyüzüne baktığınızda görebileceğiniz manzarayı bilgisayarınıza detaylı bir şekilde getiren bir yazılım. Ebeveyn denetiminde gökyüzünü, yıldız kümelerini ve gezegenleri çocuklara tanıtmak için de oldukça kullanışlı bir araç. 

- OpenSonic [3]: Küçük yaşlardan itibaren oynanabilecek Sonic The Hedgehog klonu oldukça hızlı bir platform oyunu. 

- SuperTuxKart [4]: Windows, Linux, MacOS ve Android’de oynayabileceğiniz ücretsiz açık kaynaklı bir araba yarışı SuperTuxKart. Çizgi filmleri andıran tasarımları, başarılı üç boyutlu grafikleri ve farklı oyun modları ile sadece çocuklar için değil büyükler için de oldukça uygun. 

Bu kısa listeye yaşı biraz daha büyük çocuklar ve hiç büyümeyip çocuk kalanlar için Open Transport Tycoon Deluxe, Battle for Wesnoth ve 0 A.D’yi de eklemek lazım.

Elbette ebeveynlik görevi olarak oyunları çocuğunuzdan önce test etmeniz yerinde bir yaklaşım. Ancak oynama sırasını çocuğunuza da vermeyi ihmal etmeyin. 

[0] https://goo.gl/sEmTBt
[1] https://goo.gl/rmcUJw
[2] https://goo.gl/vHUAqj
[3] https://goo.gl/236sDW
[4] https://goo.gl/1PvfBL

Reklam
Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa