02 Aralık 2017 04:15

Çocuklara oyun nasıl seçilir?

Paylaş

Söz konusu oyunlar olduğunda çocuklara uygun içerik bulmak ve çocuğunuzun başında saatlerini geçirdiği içeriklerin uygunluğunu kontrol etmek hele de konuya hakim değilseniz zor ve zaman alan bir iş haline gelebilir. Neyse ki bu zahmetli işi kolaylaştırabilecek mekanizmalar ve siteler mevcut. Bu mekanizmalar RTÜK’ün televizyon içerikleri için yaş sınırlamalarını belirleyen akıllı işaretler sistemi ile biraz benzeşmekle birlikte yaş gruplaması, akıllı işaretler sisteminde olduğu gibi içerik üreticisi tarafından değil de bağımsız denetçiler ya da denetçi kuruma bağlı kişiler tarafından yapıldığından belirlenen sınıflandırmanın güvenilirliği daha yüksek. 

Oyunların sınıflandırılmasında yaygın kullanılan iki sınıflandırma kuruluşu var. İlki ABD ve Kanada için sınıflandırma yapan Eğlence Yazılımları Derecelendirme Kurulu(ESRB)  ikincisi ise Avrupa için sınıflandırma yapan Pan Avrupa Oyun Bilgisi (PEGI). Eğer kutulu bir oyun aldıysanız PEGI ya da ESRB logolu yaş derecelendirmesini kutunun üzerinde görmüş olmanız büyük bir olasılık. Oyunların satın alınıp webden indirildiği pek çok sitede de PEGI ya da ESRB bilgileri oyunun tanıtım sayfasında bulunuyor. Eğer oyunun üzerinde ya da oyunu satın aldığınız sayfada oyuna ait derecelendirme bilgisini bulamazsanız ESRB ve PEGI’nin kendi sayfalarından[0][1] da sorgulama yapabilirsiniz.

ESRB’nin karşılaşabileceğiniz 7 derecelendirmesi: 

RP(Rating Pending): Henüz bir derecelendirme yapılmadı

EC(Early Childhood): Erken çocukluk dönemi

E(Everyone): Herkes için

E10+( Everyone 10+): 10 yaşından büyük herkes için

T(Teen): 13 yaşından büyükler için

M(Mature): 17 yaşından büyükler için

AO(Adults Only): 18 yaşından büyükler için 

PEGI ise yaş sınırlamasını belirleyen 3, 7, 12, 16, 18 ikonlarının yanı sıra şiddet, argo, korku, cinsellik, uyuşturucu, kumar ve ayrımcılık öğeleri için de birer sembole sahip. Bütün bunlara ek olarak oyunun çevrimiçi oynandığını belirten bir sembolde mevcut.

ESRB ve PEGI sınıflandırmalarının dışında Common Sense Media[2] gibi yaş gurubu verisi ile içerikleri filtreleyebileceğiniz siteler de mevcut. 
Bütün bu derecelendirme ve listeler epeyce güvenilir olmakla birlikte bunların katı sınıflandırmalar olmadığını, içeriğe ve çocuğa bağlı olarak bu sınıflandırmaların çiğnenebileceğini aklınızdan çıkartmayın.

[0] ESRB sorgulama sayfası: https://goo.gl/J6CpJd
[1] PEGI sorgulama sayfası: https://goo.gl/ovgg9Q
[2] https://goo.gl/pfXkCN

Reklam
Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa