19 Ağustos 2017 05:02

Charlottesville, neonaziler, sansür

Paylaş

Geçtiğimiz hafta Charlottesville’de Neonazilerin düzenlediği “Sağı Birleştir” yürüyüşüne karşı yapılan gösterilerde bir Neonazi arabasını kalabalığın içine sürmüş, saldırıda Heather Heyer hayatını kaybetmişti. Amerikan Neonazi web sitesi Daily Stormer’ın Heather Heyer’i kötüleyen bir makale yayınlamasının ardından alan adı kayıt şirketi GoDaddy, Daily Stormer’a alan adını taşıması için 24 saat süre verdi. Daily Stormer’ın makalesi için “kötüleyen” kelimesini kullandım ancak meseleyi anlaşılır kılmak açısından en azından Daily Stormer’ın makalesinin başlığını vermekte yarar var: “Heather Heyer: Yol kavgasında öldürülen kadın şişman, çocuksuz 32 yaşında bir fahişeydi” GoDaddy’nin ihtarının ardından Daily Stormer alan adını Google’a taşıdı. Ancak Google da benzer bir tepki vermekte gecikmedi. Bu gelişmeler üzerine Daily Stormer “.ru” uzantılı Rusya kökenli yeni bir alan adı ile ortaya çıktı. Bu kez de web sitelerine DdoS koruması sağlayan içerik dağıtım ağı (CDN) CloudFlare, DailyStormer’a hizmet vermeyi reddetti. Her üç şirket de iptal nedeni olarak servis sözleşmesinin ihlalini gösterdi. 

Tüm bu gelişmelere benzer şekilde WordPress de katilin bağlı olduğu iddia edilen faşist amerikan grubu Vanguard America’nın sayfasını servis sözleşmesinin ihlali gerekçesi ile kapattı. Başta WordPress olmak üzere söz konusu tüm şirketler bugüne dek Neonazi, faşist sitelere sorulduğunda ifade özgürlüğüne de atıfta bulunarak servis sağlıyordu. Şirketlerin politikasındaki bu değişimi olayın sıcaklığı ile bu şirketlerin söz konusu siteleri barındırmasına karşı yükselen tepkiye bağlayabiliriz ancak bundan sonrasında şirketlerin nasıl davranacağı ciddi bir soru. 

Hatırlayacağınız üzere Türkiye’de 5651 sayılı Sansür Yasası çocuk pornosu ve Atatürk’e hakaret suçları gerekçe gösterilerek çıkartılmış ancak bu sebeple engellenen site sayısı toplam engellenen site sayısı içinde devede kulak bile değil tüy kadar kalmıştı. Şimdi alan adı kayıt, barındırma ve CDN şirketlerinin istemediği sitelere hizmet vermemesinin de önü pratikte açılmış oldu. Yanlış anlama olmasın Daily Stormer ve Vanguard America gibi faşist oluşum ve gruplara da söz hakkı verilmesini savunacak değilim. Bu ve benzeri “Bataklığa gitme savunucularına” verebileceğimiz tek yardımın onların “Bataklığa gitmelerini kolaylaştırmak” olduğuna inanıyorum. Ancak servis sağlayıcı şirketlerin çeşitli gerekçelerle site yayından kaldırma işine el atmış olmaları tedbirli ve uyanık olmayı gerektiren bir durum zira o yayından kaldırma eylemleri her an sistemin muhaliflerine yönelebilir.

Reklam
Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa