02 Temmuz 2016 05:00

Bandrol soygunu büyürken...

Paylaş

Birkaç gün önce Resmi Gazete’de yayımlanan bir Bakanlar Kurulu kararı ile Internet aracılığıyla doğrudan veya herhangi bir yazılım ya da donanım ilavesi ile radyo ve televizyon yayınlarını alabilen cihazlar TRT bandrolü kapsamına alındı. İlgili karara göre TRT bandrol oranı cep telefonları için yüzde 6-7, tablet ve bilgisayarlar için ise yüzde 2-3 olarak belirlendi. Böylece, satılan tüm radyo ve televizyonlardan alınan yüzde 16’lık bandrol soygununa bir de telefon, tablet ve bilgisayarlardan alınacak olan pay eklendi.
Tanımlamadaki “yazılım ya da donanım ilavesi ile radyo ve televizyon yayınlarını alabilen” ifadesi oldukça geniş bir ifade. Böyle bir tanımlama siz o cihazı radyo ve televizyon yayınlarını almak için kullansanız da kullanmasanızda bu vergiyi geçerli kılıyor. Teknik olarak bu soygunun bilgisayar sınıfına giren medikal cihazlar gibi amacı tümüyle alakasız cihazlara bile uygulanması mümkün.
Üstelik ne için? TRT...
Hani şu ekranlarında canlı bomba propagandasına yer veren TRT.
Hani şu Ersin Düzen’e aylık 278 bin lira ödediği iddia edilen TRT.
Hani şu dandik çizgifilmlere bölüm başı 30-40 bin lira ödeyen TRT
Hani şu dış yapımlara 560 milyon lira ödeyen TRT.
Hani şu 2015’te elektrik faturalarından edindiği gelir 2015’te 777 milyon lira olan TRT.
Hani şu 2015’te bandrol geliri 600 milyon lira olan TRT.
Hani şu 2015’te 90 milyon lira zarar açıklayan TRT.
Bu devasa bütçeye rağmen prodüksyonları çok daha düşük bütçeli kanalların prodüksyon kalitesinin çok altında kalan TRT.
Hani şu senin, benim cebimden AKP borazanlığı yapan TRT.
Öte yanda bir başka televizyon kanalı... Kurulduğu günden bugüne işçilerin, emekçilerin, kadınların ve bilcümle ezilenlerin sesine ses katmaya çalışmış olan Hayatın Sesi Televizyonu.
İktidar bir yandan Hayatın Sesi’ni karartmaya çalışırken bir yandan da artık kendi propaganda aygıtı ve yandaşını besleme fonu haline gelmiş olan TRT’nin zaten bizim sırtımızdaki külfetini biraz daha arttırmaya çalışıyor. Kendi sesine sahip çıkanlar elbet birgün iktidarın sesini de sırtından atacaktır.

Reklam
Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa