04 Haziran 2016 05:00

Minecraft 100 milyonu gördü

Paylaş

Minecraft’ın yayıncısı Mojang, Minecraft satışlarının 100 milyonu geçtiğini açıkladı. Bu sayı ile Minecraft gelmiş geçmiş en çok satan ikinci oyun unvanına erişti. Merak edenler için oyun tarihinin en çok satan oyunu 495 milyon gibi kırılması neredeyse imkansız bir rekor ile Tetris.
Dijital grafiklerin her geçen gün gerçek görüntülere yaklaştığı şu günlerde ilk yayınlandığı dönem için bile grafikleri kötü sayılabilecek bir oyun nasıl bu kadar başarılı olabilir sorusu ister istemez gündeme geliyor.
Minecraft rastgele yaratılmış bir dünyada desenli basit küplerden inşaat yaptığınız bir kum havuzu oyunu. Oyunun pek çok oynanış şekli (Survival, Hardcore, Creative vb.) olmakla birlikte hemen hiçbir oynanış şekli klasik oyunlardaki gibi bir “oyunu kazanma” mantığına sahip değil. Oyun dünyasında farklı desenlerdeki küplerle temsil edilen çeşitli kaynakları toplayıp daha sonrasında bu kaynakları işleyerek istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Oyunda “mob” olarak bilinen  dev örümcek, iskelet ve zombie gibi düşmanlar olsa da bu düşmanlar ile çatışmalar oyunun sadece ufak bir kısmı. Minecraft gerçeklikle uzaktan yakından alakası olmayan bir fizik motoru kullanıyor. Pek çok katı küp yerçekiminden etkilenmiyor. Sıvı küplerin davranışları ise akıllara zarar.
Bütün bu acaiplikler toplamının gelmiş geçmiş en çok satan ikinci oyun unvanını kazanması başta garip gözükse de -tıpkı Tetris gibi- Minecraft’ı yükleyip kısa bir süre oynadığınızda mesele hızla anlaşılır hale geliyor: Minecraft oyuncuya oyunu kaybetme korkusu olmadan sonsuz bir dünyayı istediği gibi keşfedip istediği gibi şekillendirme imkanı veriyor. Üstelik zaten oldukça geniş olan dünyayı şekillendirme seçenekleri kolayca yükleyebileceğiniz binlerce mod ile daha da genişliyor. Oyunun oynanışı oldukça basit olduğundan ve özünde sadece hayal gücü ve yaratıcılığa dayandığından yediden yetmişe hemen herkes Minecraft oynamaktan büyük bir keyif alıyor.
Tetris’in 1984’te, Minecraft’ın ise 2009’da ilk kez piyasaya sürüldüğünü, yani Tetris’in yarışa 25 yıl önden başladığını göz önünde bulunduracak olursak Minecraft’ın ulaştığı başarıyı daha iyi kavrayabiliriz.

Reklam
Reklam
DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa