21 Eylül 2014 00:04

Kobanê, ‘değerli yalnızlık’!..

Paylaş

Gazetemizin manşetiydi iki gün önce: ‘Kobanê hepimiz için direniyor’!
Sadece destansı, can bedeli oluşuna değil; ‘özgül ağırlığı’ büyük, hepimiz için, insanlık adına bir direnişe işaret ediliyordu. Hiç şüphe yok ki, bugün Rojava ve Kobanê, ilerici insanlık birikiminin en sıcak direniş hattıdır. Ve yine, boğulmak istenen Rojava devrimi, sadece IŞİD’çi Neo-Ortaçağ barbarlığın değil, bölgeyi dizayn etme derdindeki her boydan emperyal senaryonun da hedefindedir. Zira, artık soluk bile alınamaz bu kaos ve ateş ikliminde bir vaha olarak yeşermişti Rojava. Bir halk, silahlanıp kendi kaderine el koyarak girmişti Suriye ve Ortadoğu denklemine. Halklardan yalıtık Suriye savaşının tarafı olmayı reddeden Rojava’nın bu ‘üçüncü yolu’, büyük senaryolarda öngörülmemişti. Şimdi, vicdansızlığın en dizginsiz haliyle, insan türünün nasıl bu kadar soysuzlaşıp alçaklaşabileceğinin örneklerini sergileyen bu çetenin ‘vesayet’ ortaklarıdır hepsi. “Dünyayı IŞİD belasından kurtaracağız” diye “koalisyon” kurup ortalıkta fink atanların, Kobanê’nin ateşle kavrulmasına bir haftadır tek ses çıkarmamalarının sebebi de budur işte.
Öyle görülüyor ki, ‘son kullanma tarihi’ dolmadan, kendi özel hesapları ile emperyal bölgesel hesapların örtüştüğü koordinatlarda, biraz daha “iş” yapmasını istiyorlar bu çetenin! Musul ve Şengal işgaline sessizlikleriyle Maliki yönetimine ve Barzani’nin bazı eğilimlerine yönelik ‘gözüm üzerinizde’ mesajı verilmişti ya, Rojava’ya ise ölümcül bir ders verilmek isteniyor: Bizim reçetelerimize uymadan, bizim denklemlerimizde yer tutmadan kendinizi var etmenize izin vermeyeceğiz!
“Uluslar arası toplum” dedikleri budur işte!
Bir terör çetesinin insanlık dışı vahşetinden yararlanmakta, dibine kadar zıkkımlanmak istemektedir.
‘İŞID meselesi’ böylesine ‘iki yüzlü’ bir mesele yani. Onun kendi hesabına yapmak istediklerinin yanında bir de ona yaptırılmak istenenler var! Açıktır ki, ABD merkezli “IŞİD karşıtı koalisyon”un IŞİD’i gerçekten bitirici hamlelere girişmesi, ondan bir beklentinin kalmamasıyla ilintili olacaktır. Kobanê öyle yalnız başına direnirken çete kuşatmasında, Obama’nın ‘koalisyon’a atıfla “IŞİD’e  karşı yalnız değiliz” kelâmları etmesi, işte bu ikiyüzlülüğün itirafı gibidir.
Kobanê yalnızdır oysa! Bir Şengal trajedisi beklenmektedir. Rojava’nın ezilmesi, diz çökmesi, yeniden dizayn edilmesi gerekmektedir! Başka açıklaması yoktur bu sessizliğin.
IŞİD’e karşı mısınız? Rojava’yı desteklemiyorsanız yalan söylüyorsunuzdur. IŞİD’e dair hesaplarınız var demektir. Kayıtlı, koşullu, rezervlidir IŞİD karşıtlığınız.  
Türk Hükümeti ise böyle bile değil. ABD nezdinde zaman zaman sıkıntıya da girse, başından beri IŞİD’le aynı hizada pozisyon tutmaktadır. Galip Ensarioğlu itiraf etti açıkça: “Neticede IŞİD, PKK ile savaşıyor, bu nedenle, bu durum Türkiye’nin çok da umurunda değil.”!
Sığındıkları “49 rehinemiz  ellerinde” hikâyesi de  ellerinden gitti şimdi! Büyük ihtimalle ABD’nin Türkiye’den daha ‘derin’ olan gücünün artık geçersizleştirdiği bu gerekçeyi de kaybetmiş AKP Hükümeti, şimdi IŞİD gerçeğiyle daha bir yüzleşecek, daha da sıkışacaktır artık. Evet, ‘son kullanma tarihi’ tamamen dolunca, IŞİD kendisiyle beraber birilerini de yakacaktır besbelli.
Geriye, direnenlerin tarihe kazıdıkları o muhteşem gerçek kalacaktır.   
Yalnız da kalınsa, bir büyük insanlık rüyasının, özgür bir yaşamın  militanları, gerillaları olarak yaşanabiliyormuş demek.  
Salih Müslüm, “Halkımızdan başka kimsemiz yok” derken, bunu da kastediyor işte…
Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslüm, “Kimse bizim teslim olmamızı beklemesin, kanımızın son damlasına kadar direneceğiz, gerekirse çetecileri kanımızda boğacağız...” derken, yalnızlıkla iç içe bir onuru ve özgür insan ruhunu da dillendiriyor…
“Kobanê hepimiz için direniyor” manşetimizde yansıyan da hem insanlık adına bir direniş ve hem de bu yalnızlıktır biraz.
Kendi üçkâğıtçı politikalarının iflasına “değerli yalnızlık” adını takanlar başta, herkes biraz utanmalıdır.
“Değerli yalnızlık” Rojava’nın yaşadığıdır!
Her tarafından kuşatılmış yalnız bir yıldız…
Vuruldukça parıldayan…
Ezilse de, yenilse de, diz çökmeyecek, hiç sönmeyecek, yalnız bir yıldız!..

DİĞER YAZILARI
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa