28 Ekim 2014 16:11

İdlip neredeyse düşüyordu

El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ve IŞİD, yüzlerce militanla Suriye’nin İdlip kentine saldırdı.

Paylaş

El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ve IŞİD, yüzlerce militanla Suriye’nin İdlip kentine saldırdı.

Robert Fisk'in Independent'taki haberine göre kent neredeyse cihatçıların eline geçiyordu. Saldırıda valilik binası, karakol ve ordu kontrol noktalarına saldırıldığı, valilik binası ve karakolun kısa süreliğine militanların eline geçtiği belirtildi.

Suriye askerleri, binaları yeniden ele geçirene kadar aralarında çok sayıda üst düzey ismin de bulunduğu 70 askerin IŞİD'liler tarafından öldürüldüğü aktarıldı. 70 askerin başının kesildiği ifade edildi.

Karşı operasyon sonrası binalar geri alınırken çok sayıda militanın öldürüldüğü ifade edildi. Ölenler arasında Nusra Komutanı Ebu Velid’in de olduğu belirtildi.

Dünkü saldırılar, silahlı grupların 2 yıl önce İdlip kent merkezi çevresindeki köy ve kasabaları ele geçirmesinden sonraki en şiddetli saldırılar olarak kayıtlara geçti.

Halep ve Lazkiye'nin arasında bulunan İdlip'te kent merkezi hükümet güçlerinin kontrolünde ancak kentin güney, kuzey ve batısı cihatçıların kontrolünde. 200 bin nüfuslu tarihi İdlip kentinin düşmesinin Esad hükümeti için büyük bir kayıp olacağı belirtiliyor.

İngiltere merkezli, silahlı gruplara yakın Suriye İnsan Haklarını İzleme Örgütü, Nusra’nın ordu kontrol noktalarını taradığını ve kent içinde 4 Nusra’lının kendisini patlatarak askeri birlikleri hedef aldığını aktardı.

Saldırılar kentin güneyindeki Mastuma Tepesi’nden başlarken şiddetli çatışmalarda 15 El Nusra’cı ve 20 askerin bu bölgede yaşamını yitirdiği öne sürüldü.

Saldırıları ilk olarak El Nusra Cephesi ve beraberindeki cihatçı grupların gerçekleştirdiği belirtilmişti ancak IŞİD'in de operasyonda yer aldığı öğrenildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Maden ocağını su bastı: 18 işçi mahsur

SONRAKİ HABER

Berkin Elvan'ın ailesinden Erdoğan'a suç duyurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...